Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia lapsettomuustutkimuksista

Vierailija
04.08.2014 |

Ollaan mieheni kanssa yritetty lasta 1,5 vuotta. Olemme molemmat 30 vuotiaita. Olen saanut neljä varhaista keskenmenoa tuona aikana. Nyt ajateltiin mennä tutkimuksiin, jossa selvitetään missä vika. Olisi kiva kuulla muidenkokemuksia lapsettomuustutkimuksista. Mihin kannattaa ensin ottaa yhteyttä? Mistä tutkimukset aloitetaan? Paljonko tutkimukset maksavat? Suuri kiitos kaikille vastanneille!

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/7 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

joo, mut ahkerasti yhdyntöjä. impotenssi on suurin lapsettomuuden pitkittäjä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa ehdottomasti mennä tutkimuksiin. Väestöliitolla oli hyvä palvelu ja perustutkimukset eivät muistaakseni kauheasti kustantaneet, jos haluatte nopeammin asiaan selvyyttä. Olisko ollut yht 200e kelakorvausten jälkeen kierron kartoitus, munatorvien aukiolotutkimus, kohdun ja munasarjojen ultraus ja sperma-analyysi. Nyt toivottavasti joku korjaa jos hinta meni ihan metsään.

Vierailija
4/7 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulisi, että jo neljän keskenmenon jälkeen pääsee tutkimuksiin, että mikä ne keskenmenot aiheuttaa! Pahoitteluni keskeytyneistä raskauksista!  Se on rankkaa! Itsellä takana pari kpl ja ainakaan itse en sen ekan jälkeen koskaan enää saavuttanut semmoista "hullunluottamusta", että raskaus etenisi loppuun saakka, vaan pelko oli koko ajan päällä, jopa niin, että lakkasin yrittämästä! Sain sitten kyllä nelikymppisenä luomusti lapsen =) Minulla PCO taustalla ja tällöin km-riski suurempi. Kyllä julkisen puolen kautta pitäisi päästä hoitoon ja ainakin perustutkimuksiin! Neljä km ei enää mene huonon onnen piikkiin! Raskaudut helposti, mutta jostakin syystä raskaus ei jatku. Kohtuutonta minusta vaatia, että yritä aina vain uudelleen, vaan pitäisi tutkia, että mitä tukihoitoa mahdollisesti tarvitse raskauden ylläpitoon - onko se esim. verenkiertoa turvaavia/hyytymistä estäviä pistoksia tai mistä ylipäätänsä on kysymys! Perustutkimuksia pitäisi tehdä myös miehelle, vaikka raskaudet alkavatkin helpoosti! Tsemppiä!

Vierailija
5/7 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aiotko mennä siis julkisen kautta vai yksityiselle? Julkisella puolella ensin tk-lääkärille, joka antaa lähetteen polille. Siellä tehdään erilaisia tutkimuksia. Ne maksavat polimaksun, joka on noin 30 euroa per kerta. Koska tutkimuksiin on menty tk-lähetteellä, polikäynnit ovat palkallisia. Jos tutkimuksiin menee itsenäisesti suoraan yksityiselle, polikäynnit eivät ole ns. perussairauden jatkohoitoa vaan "omaehtoista terveydenhoitoa" ja käynnit ovat palkattomia. Näin siis meidän kaupungissa, ehkä teillä on toisin tai saat sumplittua käyntejä sopiviin aikoihin tai työnantajasi on muutoin ymmärtäväinen.

Jos tutkimukset johtavat lääkitykseen, niihin voi upota rahaa melkoisesti. Lääkekulukatto tulee useina vuosina vastaan ja lisää saa pulittaa toisen mokoman, koska kaikki lääkkeet eivät ole mukana lääkekulukattosysteemissä, vaikka olisivatkin reseptituotteita.

Yksityisellä puolella hinta on satakertainen mutta sinne pääsee ehkä hiukan nopeammin. Tosin meillä päin julkinen puolikin toimi nopeasti. Huhtikuussa kävimme tk:ssa, syyskuussa (kesätauon takia) pääsimme polille ja siitä jouhevasti alettiin tutkimukset ja hoidot. Julkisella puolella ollaan kesällä kaksi kuukautta ja samoin kaksi viikkoa joulun aikaan lomalla, joten hoidot katkeavat välillä hetkeksi, mikä harmittaa, jos juuri silloin olisi otollinen aika.

Vierailija
6/7 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kakkonen lisää tuosta hinnasta: me olimme hoidoissa julkisella viisi vuotta, lapsen hinnaksi tuli 3000 euroa. Kaveri kävi yksityisellä, sai lapsen kahdessa vuodessa ja maksoi 20 000 euroa ja joutui ottamaan sitä varten lainan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me asutaan Helsingissä, joten veikkaan et julkiselle puolelle joutuu jonottaa kauan. Sen takia ois kiva käydä tarkistuttamassa ainakin aluksi yksityisellä, onko syy jokin helposti hoidettavissa. Kävin pari kuukautta sitten gynellä rutiinitarkistuksessa ja sen mielestä kaikki näytti päällisin puolin olevan kunnossa. Gyne näki et olin just ovuloinut. Tuo hintaero on kyllä todella suuri julkisen ja yksityisen välillä. Kiitos paljon vastauksista ja ihanaa, ett loppujen lopuksi saitte vauvan.

 

ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä yksi