Pystytkö näkemään ensisilmäyksellä minkälainen tapaamasi ihminen on sisältään
Kommentit (17)
Minä pystyn .
Minulla on ollut se kyky jo lapsena.
Vierailija kirjoitti:
Minä pystyn .
Minulla on ollut se kyky jo lapsena.
Itsepetoksen vai valehtelun kyky?
Hullujen ketju. Minä pystyn muuta tietämättä kertomaan, että tuollaista väittävä on harhainen, ennakkoluuloinen ja omaa vinoutuneen käsityksen itsestään ja muista.
En täysin, mutta taito on kehittynyt. Intuiolla tulee kyllä olo jos ihminen todella paha tai hyvä. En uskonut tuota intuitiota aikoinaan yhden ihmisen kohdalla, olisi pitänyt. Tuli fyysisesti paha olo ja kylmä hiki kun kohtasin ensimmäisen kerran.
Aika hyvin joo, vaikka ei se ole täysin erehtymätön. Mä ihmettelin nuorempana, että miksi jotkut provosoivat minua aina. Tajusin sitten myöhemmin, että heillä ei ole tälläistä kykyä, joten heidän täytyy kaivella reaktioita sinusta.
Luulisi, että ruma virnistely karkottaisi jo ensi silmäyksellä. Mutta ehkä se juuri vetää joitakuita puoleensa, ja loput ovat kohteliaasti huomaamatta, kunhan vuorosanailu sujuu jotenkin.
Vierailija kirjoitti:
Hullujen ketju. Minä pystyn muuta tietämättä kertomaan, että tuollaista väittävä on harhainen, ennakkoluuloinen ja omaa vinoutuneen käsityksen itsestään ja muista.
Tätä on muuten tutkittu, eikä ole huuhaata. Ihminen välittää itsestään ja havaitsee muista enemmän viestejä kuin maallikko kuten sinä kuvittelet. Mikroeleitä tutkitaan rikoksesta epäiltyjen haastatteluissa, ihminen erittää stressihormonia, jonka muut voi havaita, jne. jne. Usein se "intuitio" on todellisuudessa ihmisen aistien keräämä data, josta muotoutuu gut feeling.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minä pystyn .
Minulla on ollut se kyky jo lapsena.Itsepetoksen vai valehtelun kyky?
Tässä ei taideta puhua narsismista vaan empatiasta.
Olen kaksi kertaa elämässä ihastunut todella voimakkaasti ihmiseen, jota vain näin (eka yliopistolla ja toinen työpaikalla), enkä ollut koskaan jutellut tai muuten tiennyt hänestä mitään.
Kumpikin osoittautuu myöhemmin hyvinkin sellaiseksi ihmiseksi, jonka kanssa olisi voinut tulla jotain (mutta olosuhteet muuten sellaiset, että ei voinut).
Eli tällä kokemuksella sanon, että kyllä "kemia" voi jotain kertoa toisesta...
Vierailija kirjoitti:
jos on tatuoitu.
Tatuointi ei kerro mitään henkilöstä.Itse aijon sen ottaa. Ruuhka vuosissa ei ollut aikaa oikeasti kuunella edessä seisovaa ihmistä.Joten elämäsäni pyöri vedättäjiä vuosikymeniä.Joten en tunistannut kusettajia. Nyt tunistan.Ruuhkavuodet loppu.Aikaa oikeasti kuunella mitä toinen puhuu ja mitkä hänen motiivit on.Osaan siten heti sanoa EI !
Toisilla vaan on kyky nähdä ja kuulla, silloinkin ei edes puhuta mitään. Tällöin pitää olla aidosti kiinnostunut toisesta. Uskon ehdottomasti, että tämä on mahdollista, mutta vain harvoille herkkä tuntoisille ihmisille, joilla on kenties hengissä pysyminen ollut näistä kyvyistä kiinni, jossain vaiheessa elämää.
On ymmärrettävää, että ne kenellä tätä kykyä ei ole, eivät sitä voi käsittää
Aika usein kyllä, mutta välillä voi mennä metsään. Intuitioon kannattaa kyllä näissä asioissa luottaa. Jos tulee vahvasti jostakin ihmisestä sellainen fiilis, että tässä on jotakin mätää niin yleensä on. Ne ihmiset pitää kiertää kaukaa.
Vierailija kirjoitti:
Ei kukaan pysty. Seuraava.
Narsistilla tunteisiin. Seuraava :)
Ei kukaan pysty. Seuraava.