Olitko äidin vai isän tyttö?
Kommentit (17)
Molempien, mutta sittenkin enemmän isän tyttö. Hänelle pystyin kertomaan kaikesta. Äidin kanssa oli jäykempää.
Isin. Olin hänen pikku prinsessansa. Kaipaan häntä vieläkin pohjattomasti, vaikka olin 16, kun hän kuoli rattijuopon yliajamana. Usein mietin, että suru ei sittenkään koskaan häviä, se muuttaa vain muotoaan. Hyvää ihmistä kaipaa ikuisesti. N31
yli herkät naiset te ootte ansaitust heikompii kippoi ja kuppei
En kumpikaan. Molemmat vihasivat minua ja lellivät sisaruksiani.
En kummankaan, läheisimpiä ihmisiä oli isosiskot ja mummu.
Tasaisesti molempien. Meillä ei eroteltu, kummankin syliin sai juosta, kun siltä tuntui.
Vierailija kirjoitti:
yli herkät naiset te ootte ansaitust heikompii kippoi ja kuppei
Yläpeukku hauskasta murrejutusta. Varmaan Satakuntaan päin mennään?
Isän. Äiti oli pelottava, ilkeä, kylmä ja nolasi minut usein. Isä oli ihana isä, on nyt kuollut, äiti on vielä elossa ja välit ovat etäiset. N36
Isän tyttö olin, ja olen vieläkin vaikka isä kuoli yli 20v sitten.
Isän, ehdottomasti. Äiti oli kantelupukki, se kertoi aina isälle kaikki meidän tekemiset ja tekemättä jättämiset, sai siitä jotain ihmeellistä tyydytystä. Isä oli tiukka mutta oikeidenmukainen.
Olen sukupuolineutraalin vanhemman sukupuolineutraali lapsi.
Juoppojen ei-toivottu lapsi. Do the math!
Vierailija kirjoitti:
yli herkät naiset te ootte ansaitust heikompii kippoi ja kuppei
Ja taas on kuppi kallistelusta nutin. Herkkä sielu vaatii herkän lääkkeet. AA on koville jätkille, jotka luopuu itsepetoksesta.
Isän