Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4-5v lapsen virikehoito?

Vierailija
31.07.2014 |

Paheksutko 4-5v lapsen virikehoitoa jos äiti kotona vauvan kanssa? Osa-aikaista siis

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä ois kans ajankohtaista, 4v on aivan älytön kun ei riitä aika keksiä sille tekemistä 24/7 kun on 2v ja 5kk lapset myös

Vierailija
2/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En, tuon ikäiselle lapselle lapsiryhmässä toimimisen harjoittelu ja päiväkodin monipuolinen toiminta ovat yleensä hyväksi, jos päiväkodissa on tarjolla pätevä henkilökunta ja laadukasta varhaiskasvatusta. Jos päiväökodin henkilökunnan yhteistyö ei toimi ja päiväkoti on vain säilytyspaikka, sitten kotonaolo on lapselle parempi vaihtoehto edellyttäen, että lapsi saa huomiota ja asianmukaista vanhemmuutta kotona. Virikehoidoksi katson puolipäiväisen päiväkotipäivän, se on sopiva aika lapselle viettää päiväkodissa, ylipitkät päivät taas eivät.  

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kiva yksityinen ja pieni pk jossa on osaava hlökunta, lapsi viihtyy ja on tyytyväinen. Meille on tulossa toinen lapsi 4.5v ikäerolla ja siksi mietin. Ap

Vierailija
4/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paheksun! Ellei asuta jossain korvessa missä ei ole mitään muuta tarjolla. Lapselle riittää tavallinen arki ja sen puuhat , muutama kaveri, leikkipuisto, kirjasto  ja vaikkapa joku kerho tai kiva harrastus.

 

Eskarissa on vuosi aikaa oppia koulun rutiineja ja ryhmäytymään.

Vierailija
5/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En paheksu.

Vierailija
6/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä myös pohditaan että hakisin 2,5v:lle osaaikaista hoitopaikkaa. Toinen muksu tulossa ja vanhempi ollut nyt minun kanssa kotona kohta vuoden. Ennen sitä oli hoidossa välillä kun olin töissä ja viihtyi siellä todella hyvin. Olemme joutuneet muuttamaan eri paikkakunnalle kaksi kertaa lyhyehkön ajan sisällä enkä tunne täältä ketään lapsiperheitä ja nyt tulee välillä oikein paha mieli kun huomaan että lapsi kaipaisi ikäistään leikkiseuraa..:( En itse oikein osaa "mennä jutulle" kun näemme muita lapsiperheitä vaikkapa rannalla, kerhoja täällä on todella vähän enkä nyt viimeisillään raskaana oikein niihin jaksa lähteä. Tietysti myös mietin että kuinka rankasti esikoinen ottaa kun tämä uusi syntyy ja siksikin koen että 1-2pv/vko, muutama tunti päivässä päiväkodissa muiden lasten kanssa leikkimässä voisi olla vain hyvä juttu lapselle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En paheksu. Tuon ikäinen kaipaa jo aktiviteetteja ja on hyvä, että oppii jonkun muidenkin kuin vanhempien välillä ohjaavan.

Ensisijaisesti ottaisin selvää kerhoista, ja jos niiden ajat ja päivät olisivat järkevät, laittaisin sinne. Virikehoito päiväkodissa on hiukan ikävää, kun joutuu aina lähtemään kesken pois ja kaverit eivät välttämättä ole samoina päivinä hoidossa.

Kannattaa ottaa selvää myös siitä, kuinka päiväkotipaikka vaikuttaa mahdolliseen kunnalliseen hoitolisään.

Vierailija
8/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tosiaan paheksu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä paheksun, jos äiti on vauvalomalla kotona eikä töissä. Silloin kuuluu hoitaa muutkin lapset kotona ja hommata virkistäytymiset ja seurustelut itse. Kunnalliset hoitopaikat ovat kalliita ja ne kuuluu jättää niille, jotka oikeasti hoitoa tarvitsevat. Eskarissa ehtii normaali lapsi oppia koulun aloittamisen kannalta kaiken tarvittavan.

Vierailija
10/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, koska se vie hoitopaikan oikeasti sitä tarvitsevalta. Kerhot sen sijaan on hyvä juttu tuon ikäiselle. Meillä aloitettu kerho 3,5-vuotiaana 1xvko 2h kerralla ja 4,5-vuotiaana 2xvko 2h kerralla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
31.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole kunnallinen hoitopaikka. Yksityinen pk (toimii ostopalveluna), joka valitsee itse asiakkaansa. En halua siirtää lasta takaisin kerhoon, koska tasoltaan paljon heikompi. Lapsemme kävi lähikerhossamme puoli vuotta ennen päiväkodin alkamista. Lapsi ehtinyt olla yli vuoden päiväkodissaan ja kaikki kaverit on siellä. Kerhossa vanhin lapsi oli silloin kun lapsemme sitä kävi 4-vuotias ja sitä isommat siirtyi syystä tai toisesta päiväkotiin, ikätasoista seuraa ei siis välttämättä olisi. Puistot ammottavat tyhjyyttään leikki-ikäisisitä, koska kaikki on päiväkodeissa. ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme neljä