No äidit, oletteko kuulleet…?
ruokakaupassa, kun lapset itkevät kuumaa ja nestehukkaa? Vanhemmat ovat juoksuttanee lapsiaan helteellä liikaa auringossa. Vanhemmat eivät huomaa itkun sävyn muutosta. Lapsella onkin huono olo helteestä. Eroaa väsymysitkusta, joksi vanhemmat taitavat usein luulla, mutta oikesti itkun sävy onkin voimattomamapaa. Kuunnelkaa.
Lapset ulos illemmalla. Raskaampi ruokailu illemmaksi. Päivällä helteellä nautitaan usein, mutta pienempinä annoksina kasviksia, suolaista, lepäillään ja juodaan. Pysytään varjossa, jos ollaan ulkona.
Kommentit (3)
Tänään olutta mä maistelen ja kuuntelen musaa. Ah sitä autuutta. Sitten ihmiset kehtaavat sanoa, että on luuseri jos juo yksin. Miksi ei saisi ottaa paria rentouttavaa annosta, jos tykkää rentoutua yksinkin välillä?
En oe huomannut. Mutta sen huomaa milloin vain talvella, että vanhemmat eivät älyä riisua lapsia sisälle tulessaan eivätkä anna edes pientä evästä, jotta lapset jaksavat kauppareissun väsyneinä tarhapäivän jälkeen. Rähistään vain tuskissaan oleville pienokaisille, että nyt vaan nopeasti käydään, ole hiljaa!
up