Saan vieraita, joista yksi ei syö lainkaan sokeria
Ehdotuksia ruokailuun kaipaan. Vieraat viipyvät kaksi yötä ja kaksi päivää.
Kommentit (14)
Vaikeampi keksiä ruoka, missä on sokeria. Tomaattikastikkeisiin lisäilen, mutta hyvin toimii ilmankin. Jos taas käytät vhh-ruokavaliosta nimitystä sokeriton, koska mielestäsi kaikki hiilarit ovat sokereita niin googlaamalla löytyy paljon reseptejä.
Mikä tässä on vaikeaa? En minäkään syö lisättyä sokeria, mutta kaikki tavallinen ruoka kyllä käy.
Kannattaa kysyä syökö kuitenkin hedelmiä. Hedelmäsalaattia syö melkein kaikki.
Eihän ruokiin tarvitse sokeria laittaa.
Mihin ruokaan sokeria laitat? Ei ilmeisesti syö leivonnaisia, joten mikä ongelma? Tarjolle hedelmiä, voileipä ym, jos kahvittelette ja muille on leivonnaisia.
Useimmat ruoat saa kyllä tehtyä ilman sokeria. En muista moneenkaan ruokaan sokeria laittaneeni, jos nyt jätetään ns. itämaiset hapanimeläkastikkeet pois laskuista. Jälkiruokien osaltakaan ei luulisi ongelmaa olevan, kun marjasesonki on parhaimmillaan. Ne maistuvat sellaisenaan tai vaikka sokerittoman kermavaahdon kanssa. Kahvinsa sokeriton juo varmaan ihan sujuvasti vaikka voileivän kanssa.
Uusia perunoita, pihvejä, makkaraa, kesäkurpitsaa, porkkanoita, salaattia, tomaattia, kurkkua, paprikaa, fetajuustoa, maustamatonta jogurttia, mansikoita, mustikoita, sokeroimatonta granolaa, kananmunia, pekonia, maalaisleipää, voita, pähkinöitä, kivennäisvettä.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa kysyä syökö kuitenkin hedelmiä. Hedelmäsalaattia syö melkein kaikki.
Et siis lukenut aloitusta. Miksi edes vastasit??
No teet ihan tavallista ruokaa, johon ei ole lisätty sokeria. En minä ainakaan käytä sokeria ruuanlaitossa.
Mitä olit ajatellut tarjota jos kaikki söisivät sokeria?
Jos on 100% sokeriton, vaikeaksi menee kun useimmissa raaka-aineissa sitä on ihan luonnostaan muodossa tai toisessa. Jos kyse on lisätystä sokerista, skippaat kaikki valmiiksi marinoidut sun muut puolivalmisteet ja einekset ja teet "puhtaista" raaka-aineista ihan tavallista ruokaa.
Jätin nyt vaihdevuosien takia, vehnän, alkoholin, kahvin ja lisätyn sokerin pois.
Olen kuitenkin herkutellut marjoilla ja vesimelonia on tullut syötyä paljon.
Vierailija kirjoitti:
Mitä olit ajatellut tarjota jos kaikki söisivät sokeria?
Muukin kiinnostaisi.
Sisäfilettä ja hanhenmaksaa.