Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Värjäsin hiukset ja nyt yksi kohta hieman kihelmöi

Vierailija
17.07.2021 |

Värjäsin hiukset kaupan purkkivärillä tuossa pari tuntia sitten. Olen värjännyt samalla kerran aiemmin. Nyt päänahassa on n. kolikon kokoinen alue joka hieman kihelmöi tai polttelee, ei siis kuitenkaan mitenkään pahasti. Sen verran että pisti miettimään.

No jatkossa selvästi ei enää kannata värjätä. Koska joku reaktio nyt tuli. Mutta kannattaako nyt tehdä jotain tolle, pestä uusiksi vai annanko olla ja ootan ja seuraan 🤔

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
17.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä itse pesisin vielä koko pään miedolla shampoolla jotta kaikki värijäämät lähtee päänahalta ja hiuksista. Ja seuraisin tilannetta. Pahimmassa tapauksessa voi koko pää ja kasvot turvota ja hengitys vaikeutua.

Jos on kotona jotain allergialääkkeitä, joita on ennenkin käyttänyt niin sellaisen ehkä uskaltaa ottaa. Soittaisin kyllä päivystysneuvontaan ennen tätä. Ja tämä vain jos reaktio pahenee ja tulee lisää punotusta, kirvelyä ja turvotusta. Eikä enää hiusvärejä.

Vierailija
2/5 |
17.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmeisesti se hiusväri "poltti" sun päänahkaa. Onko sinulla kotona jotain antibioottista rasvaa, tai hoitavaa vartaloöljyä? Voit laittaa niitä iholle.

Mulla kävi blondatessa samoin, laitoin päänaan iholle vauvan hoitoöljyä säännöllisin väliajoin. Muutaman päivän päästä päänahan iho hilseili ja parani. Hiuksia ei kannata pariin päivään pestä, vaan lisätä vain rasvaa/ öljyä kirvelevään kohtaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
17.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hiukset pitää huuhdella hyvin, mulle tulee vesirakkuloita, jos ainetta vähänkään päänahkaan.

Mars pesulle!

Ja sitten hierot hydrakortisolia siihen.

Vierailija
4/5 |
17.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Allergisoiduit väreille. Jos enää värjäät voi olla koko pää auki. Eli oma väri tai raidat huppu päässä on se vaihtoehto nyt.

Pese hiukset ja rasvaa se kohta kortidonivoiteella

Vierailija
5/5 |
17.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Värjääminen loppui nyt. Aluksi pääsee helpolla mutta sitten pahenee ja pahenee