Kysymyksiä Facebook-käyttäytymisestä
1) Jos sinulla on tai on ollut FB-tili, niin luitko, ymmärsitkö ja hyväksyitkö viimeistä piirtoa myöten käyttöehdot tiliä luodessasi?
Vastaa kysymykseen 2 vain, jos vastasit 1. kysymykseen myöntävästi.
2) Jos luit, ymmärsit ja hyväksyit ehdot, niin kauanko sinulla meni aikaa käyttöehtojen läpi lukemiseen ymmärryksen kanssa sekä päätöksentekoon niiden täydellisestä hyväksymisestä?
Vastaa kysymyksiin 3 ja 4 vain, jos vastasit 1. kysymykseen kieltävästi.
3) Jos et lukenut tai ymmärtänyt ehtoja läpeensä ja päätit siitä huolimatta valehdella lukeneesi ja ymmärtäneesi ja hyväksyneesi ne, niin miksi teit sen? Laiskuuttasi, vai siksi, että "kaikki muut oli jo facessa" vai jostakin muusta syystä?
4) Jos et ymmärtänyt, mitä hyväksyit, niin oletko myöhemmin joutunut vaikeuksiin tai suuttunut FB:lle siitä, että se on tehnyt asioita, joihin oikeastaan ymmärtämättäsi annoit luvan hyväksyessäsi käyttöehdot? Bonuksena voit kertoa, millaisiin vastoinkäymisiin olet joutunut?
5) Jokerikysymys: Oletko laittanut faceen ihmisten kuvia kysymättä heidän suostumustaan tai holhottavien ja itsenäiseen päätöksentekoon kelpaamattomien henkilöiden (esim. alaikäisten lastesi) kuvia suostumuksella tai ilman? Jos olet, niin koitko toimintasi oikeutetuksi?
Kommentit (2)
Jaaha, tämän aloituksen pointti on tuolla jokerissa: Omien lapsien kuvien julkaisu. Ole sitä tehnyt. Minusta siinä ei ole mitään pahaa. En julkaise kuvia sukulaisista tai tutuista, varsinkaan ilman lupaa.
Valokuvat on ihan normaaleita, ei mitään tässä on Martan paljas pylly. Uikkareissa on lapsista kuvia, myös minusta. Se on NORMAALIA ja meidät näkee niissä varustuksissa muutenkin. Jaan kuvat vain ystävilleni, samat näyttäisin heille muutenkin kännykästä.
Olen lukenut säännöt ja niissä ei ole mitään kummallista. Kysymyksiä pysähdyin silloin miettimään eikä niissä minusta ollut mitään etten suostuisi mutta "pitää olla Facessa kun muutkin on ja suostun vaikken tahdo"-
Ei ole ollut mitään ongelmia joku ystäväni on niuho eikä uskalla laittaa juuri mitään kuvia, varsinkaan lapsistaan Faceen. Tämä on siis ihan muualla elämässä käyty keskustelu, vali vali kun lapsistakin laitetaan kuvia miten syö jäätelöä!! Paheksuu muita jotka niin tekee. Varmaan näki minunkin perhepotrettini ihan järkyttävän haitallisina, lapseni kuitenkin tykkää että kummit ja tutut näkee heidän IHAN TAVALLISIA KUVIA minun sivulla. Mutta kaikki kun ei käsitä että ihan normaali elämä ei ole yhtä kuin toisen nolaaminen tarkoituksella. Tämän ihmisen oma lapsi on sitten Faceen liittynyt alle 12- vuotiaana (kuin siinä ei olisi mitään pahaa). ;)
1) en
3) laiskuuttani
4) en
5) en
t: AP