Modeina venäläisiä? Poistettiinko ketju missä ryssät piiritti..
...av-mamman kotia ja tämä pakeni takaovesta ostoskeskuksen vessaan?
Kommentit (21)
Ei ole venäläisiä vaan vihervasureita jotka eivät salli mitään rasistista. Paitsi kun haukutaan suomalaisia ja suomalaista kulttuuria.
Ihan samaa ap:n kanssa miettinyt. Kaikki ketjut joissa mitään negatiivista Venäjästä häviää sanan tien. Ylilaudan pornokuvahyökkäyksen siivoamiseen ei sitä vastoin ollut mitään hoppua, kaikki kakkafetissikuvat sai olla vapaasti useamman päivän ennen kuin mitään tapahtui.
Mites tää juttu meni näin lyhyesti?
Viikko sitten maanantaina palstalla kokeiltiin tai joku kämmäsi, ja kuvia saattoi laittaa suoraan. Silmille lävähti loputtomiin sairaita ulostefetissikuvia. Niitä ei poistettu, ei sitten millään.
Moni ihminen hermostui ja huuteli ääneen mitä ihmettä ylläpito touhuaa. Kun sitten vihdoin ruvettiin siivoamaan, siivottiin myös pois niitä jotka suuvaantuivat moderointiin. Bannia on paukkunut ankarimman jälkeen varsinkin loppuviikosta. Pesuveden mukana meni lapsetkin.
Nyt siivous jatkuu ja palsta on kunnollisempi, mutta mennään jo toisessa äärilaidassa.
Voi sentään jos joku ryssäketju on kadonnut! Hirvittävä juttu. Siitä ei selviä ilman terapiaa eikä kriisipalaveria. Elämää suurempi tapahtuma.
En usko, että kyse on nyt yhdestä ketjusta vain, vaan palstalaiset yrittävät arvailla millaiset tuulet täällä puhaltavat ja... Kaiketi jopa mukautua siihen. Helpompaa olisi ymmärtää, jos pidettäisiin edes pientä ilmoitusosiota sieltä ylhäältä päin. Vaikka nyt sitten keskustelusäännöistä, käyttökatkoksista tai muista ongelmista. Positiivisuuskin olisi kivaa.
"Kiitos keskustelijoille hyvästä päivästä. Jatketaan tällä linjalla"
*kunhan nyt taas uskalsin suuni aukaista*
Keskustelualueen säännöt olisi syytä päivittää, sillä nykyinen moderaattorilinja ei todellakaan toimi niiden mukaisesti. Ketjujen poistaminen vaikuttaa mielivaltaiselta; ne poistetaan, joista vuorossa oleva mode ei tykkää. Palstan sääntöjen kanssa niillä ei ole mitään tekemistä. Todella hankalaa yrittää ylläpitää asiallista keskustelua, kun osa täysin asiallisista ketjuista poistetaan (mielestäni syyttä) kun samaan aikaan etusivulla roikkuu täysin asiattomia keskusteluja, parhaassa tapauksessa olen ne itsekin käynyt perustelujen kanssa ilmoittamassa asiattomaksi.
Olen ihan samaa mieltä ysin kanssa enkä näin ollen ilmoita itse enää yhtäkään viestiä asiattomaksi kenenkään avuksi. En enää tiedä miten täällä pitää olla, että kelpaa. Mikään ei kelpaa.
itsekin olen uhmetellyt ihan asiallisten keitjujen poistoja. Mielestäni olisi hyvin valaisevaa jos jotaisen ketjun poistamiseen annettaisi selite miksi se oli väärin. Tai mistä kommenteista joku saa bannit.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 21:09"]
itsekin olen uhmetellyt ihan asiallisten keitjujen poistoja. Mielestäni olisi hyvin valaisevaa jos jotaisen ketjun poistamiseen annettaisi selite miksi se oli väärin. Tai mistä kommenteista joku saa bannit.
[/quote]
Lukisi edes sivun yläreunassa aina vuorossa olevan moden nimimerkki, niin oppisi nopeasti, kuka sallii mitkä keskustelut.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 20:41"]Voi sentään jos joku ryssäketju on kadonnut! Hirvittävä juttu. Siitä ei selviä ilman terapiaa eikä kriisipalaveria. Elämää suurempi tapahtuma.
[/quote]
Sattumalta kyseiset ryssät (käyttämääsi termiä lainatakseni) näyttelevät aika isoa roolia eräässä akuutissa kansainvälisessä kriisissä, jossa vajaa 300 siviiliä ammuttiin alas keskellä kirkasta päivää. Se, että tapahtumasta ei saa puhua av:llä, on vähintäänkin erikoista ja muistuttaa huolestuttavasti eräässä suurvallassa käytettyä sensuuria.
Moden nimimerkkejä minäkin olen toivonut ja tässä siitä nyt sitten kärsitään. Tiedän ihan varmasti, etten ole kirjoittanut mitään muuta "väärää". Heille ei saa osoittaa sanojaan eikä pyytää kehittelyä parempaan suuntaan.
Täällä on niin paljon paskanjauhantaa ettei kenenkään mielenterveyden pitäisi järkkyä jos joku ketju häviää. Höperyytensä saa aivan varmasti julki.
Ja perään vielä "idarit", vai mitä?
Hankkikaa elämä. Melkein pelottavaa, miten suuri merkitys tämän palstan seuraamisella on joillekin.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 21:39"]Ja perään vielä "idarit", vai mitä?
[/quote]
Mikä on "idari"?
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 21:45"]Hankkikaa elämä. Melkein pelottavaa, miten suuri merkitys tämän palstan seuraamisella on joillekin.
[/quote]
Tiedätkö mitä. Ei sitä kannata pelätä. Tällä palstalla on oikeasti ihmisiä, jotka kaipaavat reittiä ulkomaailmaan. He eivät itse pääse ulos kodistaan, sairaalaosastoltaan tai pelkäävät ihmiskontakteja. Tai hoitavat jotakin ihmistä niin tiiviisti, ettei sille omalle elämälle jää mahdollisuutta.
On kyllä tosi kurjaa, että vielä pitää lyödä lyötyä niin sanotusti. Kyllä nämäkin ihmiset varmasti vaihtaisivat virtuaalisen tai yksinäisen elämän Elämään, jos voisivat. Et arvaakaan miten suuri merkitys tällä foorumilla voi olla.
Ja kiitos muuten kuulolla olosta. Jotakin hyvää tämäkin polemiikki poikii. Toivottavsti voitte miettiä näitä täällä tulleita ehdotuksia.
Hännisetkin on poistettu täysin mielivaltaisesti.