Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko mitään järkeä kuulua ammattiliittoon tilanteessani?

Vierailija
18.07.2014 |

Liityin sitten ammattiliittoon kun se on kuulemma todella kannattavaa ja järkevää, mutta nyt alkaa tuntua että liitolle maksamaninrahat menee kankkulan kaivoon.

Eli teen osa-aikaisia töitä. Liityin heti kun työt alkoi. Töitä on ollut jo pari kk mutta 18h tai enemmän viikkoja ollut vain pari. Kestää siis ikuisuuden saada työssäoloehdon 26 viikkoa täyteen. Lisäksi palkkani on n. 600e /kk ja tuskin tässä työssä koskaan tulen saamaan 1000e/kk, joka on se minimimäärä mikä vaaditaan jotta alkaa saada sitä ansiosidonnaista joka on edes muutaman euron enemmän kuin tavallinen kelan työttömyystuki. Mitä järkeä?

Ja sitten se tulevaisuus. Olen harkinnut ulkomailla työn tekoa. En siis aio tehdä kaikkia työvuosiani elämästäni Suomessa. Mutta miten sitten liiton kanssa? Maksanko tyhjästä vuosimaksun jos olen ulkomailla ja sitten joudun keräämään työssäoloehdot taas täyteen kun palaan?

Luulin että tässä olisi jotain järkeä, että saisin ehdon täyteen nykyisessä työssä ja että palkkaa tulisi vähän enemmän mutta toisin kävi. Ulkomaatkaan ei ole satavarma mutta vähän haaveissa olisi.

Mitä tekisitte? Erota vai ei? Koska rahoilleni en saa mitään vastinetta näillä näkymin. Esim. matkavakuutus on jo muuta kautta edullisesti. Se prosentti palkasta kuukaudessa tuntuu menevän hukkaan.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ammattiliittoon kuuluta ansiosidonnaisen takia, vaan sen vuoksi, että se puolustaa työntekijän oikeuksia, neuvottelee työehtosopimuksia, auttaa ongelmatilanteissa  jne.

Vierailija
2/5 |
18.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kysytään sitten näin: onko järkeä kuulua työttömyyskassaan tilanteessani?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No minusta ei ole järkevää. Teen itse myös osa-aikatyötä, 12-15h viikossa, jotta saamme pidettyä lapset kotihoidossa. En kuulu liittoon. Silloin olen aina kuulunut, kun olen tehnyt täyttä tuntimäärää.

Vierailija
4/5 |
18.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäisi varmaan sitten erota. Harmi. Joku 15e meni jo ihan hukkaan. Tuolla saisi jo vaikka kuinka paljon ruokaa..

Suututtaa kun kaikki niin kovaan väittivät että kyllä ammattiliittoon ja kassaan pitää kuulua. Ehkä heidän työmäärillään joo.

Vierailija
5/5 |
18.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liittoon kuulumista voisi verrata vakuutuksen ottamiseen. Jäsenyydestä ei jäsenetuja lukuunottamatta ole suurta hyötyä silloin, kun töissä on kaikki hyvin. Jos taas työoloissa tai -sopimuksissa alkaa olla epämääräisyyksiä ja on epäilys, että työnantaja toimii laittomasti, on liitto silloin tukemassa jäsentään ja antamassa neuvoja, miten toimia.