hihaton paita haitajaisiin?
Eli hautajaiset tulossa ja luvassa melkoisen lämmintä. Olen pukeutumassa mustaan polvipituiseen hameeseen mutta yläosa tuottaa päänvaivaa. Uutta en juuri nyt pysty ostamaan ja vaihtoehdot on musta "juhlaneule" jossa läkähdyn auttamattomasti, tai sitten kauniisti laskeutuva väljä musta toppi. Ainoa vika, ettei siinä ole hihoja, kaula-aukko kyllä olisi peittävä. Kumman laitan? Ja jos joku keksii hyvän konstin, jolla tuohon toppiin saisi helposti hihat tms, niin kertokaa! Voisko esimerliksi mustasta huivista tehdä jonkun virityksen harteille? Ja vielä yksi juttu, voiko sukkahousut olla ihonväriset?
Kommentit (5)
Mielestäni toppi käy huivilla. Ja laittaisin ihon väriset sukkahousut, johan tuossa on mustaa aivan tarpeeksi. Jos joku kiinnittää oikeasti hautajaisissa läsnäolevien pukeutumiseen niin paljon, että ruskeat sukkahousut loukkaa niin sanoisin vainajan olleen tälle ihmiselle vain joku jonka kerran tunsi.
Huivilla saat topista just hyvän. Sukkahousut voi olla ihan hyvin ihonväriset. Tai kun helle on niin Stayupit olis vilposemmat.
No eipä multa kyllä bilettämiseenkään vaatteita juuri löydy :) Lähinnä arkivaatteita ja pari juhlamekkoa. Totuus kun on se, että meillä ei näitä surujuhlia ole montaa ollut ja nekin harvat on olleet talvella. En ole viitsinyt varmuuden vuoksi ostaa sellaista, minkä käyttötulevaisuudesta ei ole varmuutta.
3 ja 4, kiitos mielipiteistä! Uskallan sitten laittaa sen topin ja huivin :)
Miksi hautajaisiin ei ole koskaan vaatteita, mutta bilettämiseen löytyy kaapillinen?