Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Koronan sairastaneille pitkään kestävät oireet ovat tavallisia, long-covid

Vierailija
13.07.2021 |

Oxford Academicin julkaiseman Clinical Infectious Diseases -tiedelehteen hyväksytyn tutkimuksen mukaan neurokognitiiviset long Covid -oireet voivat kestää aikakin vuoden ajan.

Tutkimusta ei ole vielä julkaistu lehdessä, mutta se on hyväksytty siihen.

12. kuukauden kohdalla koronan sairastamisesta 77,1 prosentilla tutkimuksessa seuratuista potilaista oli vielä oireita. Vain 22, 9 prosenttia oli täysin oireettomia. Seurattujen potilaiden määrä oli 96.

Yleisimmät oireet olivat alentunut suorituskyky, jota esiintyi 56,3 prosentilla tutkituista, uupumus (53,1prosentilla), hengenahdistus (37.5 prosentilla), keskittymisvaikeudet (39,6 prosentilla), ongelmia sanojen löytämisessä (32,3 prosentilla) ja uniongelmia (26, 0 prosentilla).

Tutkimuksen mukaan naisilla oli merkittävästi enemmän neurokognitiivisia oireita kuin miehillä.

MUISTA
Etkö pääse lukemaan kaikkea sisältöä?

OLETKO LÄÄKÄRI, HAMMASLÄÄKÄRI, PROVIISORI TAI FARMASEUTTI? Kirjautumalla saat kaikki Mediuutisten digisisällöt käyttöösi maksutta. Muut, tee tilaus täällä.

TUTKIMUKSESSA potilaita alettiin seurata viisi kuukautta koronan sairastamisen jälkeen ja heitä seurattiin yhä 12 kuukauteen asti.

Heistä 32,3 prosenttia oli saanut koronan vuoksi sairaalahoitoa. 55, 2 prosenttia tutkituista oli naisia.

KUN AINAKIN yhdestä long Covid -oireesta kärsiviä ihmisiä verrattiin niihin, joilla ei ollut koronan pitkäaikaisoireita, heidän koronan vasta-ainetasonsa eivät eronneet suuresti 12 kuukauden kohdalla. Silti heidän psyykkinen ja fyysinen elämänlaatunsa oli merkittävästi alentuntunut verrattuna potilaisiin, joilla ei ollut oireita.

Monet neurokognitiiviset oireet yhdistettiin korkeisiin tumavasta-aineiden arvoihin. (ANA titre elevations). Tämä voi tutkijoiden mukaan kertoa siitä, että autoimmuniteetti olisi yhtenä tekijänä long Covidin etiologiassa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös tämän takia on väärin vähätellä koronatautia tuijottamalla vain kuolleisuuslukuja ja sairaalahoidossa olevien määriä. 

Vierailija
2/3 |
13.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sillähän voi saada jotain tukia tai korvauksia jos selittelee sairastaneensa Koronan ja on uupumusta ja vatsakipuja ja tinnitystä ja selkä jomottaa.

Saikullekkin voi jäädä vaikka kerran viikossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.07.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Myös tämän takia on väärin vähätellä koronatautia tuijottamalla vain kuolleisuuslukuja ja sairaalahoidossa olevien määriä. 

Väärin on liioitellakin.