Yleistynyt ahdistuneisuushäiriökö?
Mulla on nyt pikku hiljaa alkanut kotoa pois lähtiessä maha menemään sekaisin, lähdin sitten kaverilla taikka kaupassa käymään. Tarpeeksi useasti kun on vessassa rampannut ja päässyt autoon, niin viimeistään kaupan pihalla alkaa hikoiluttamaan, tuntuu että pyörryn ja kurkkuun tulee ahdistava tunne, että on hankala hengittää.
Yöllä, varsinkin yksin ollessa nukkuminen on tosi hankalaa ja saatan valvoa koko yön koska on niin ahdistunut olo, tuntuu että ei saa henkeä kunnolla. Joskus saatan herätä tuohon tunteeseen yöllä ja uudestaan nukahtaminen on vaikeaa.
Olisi kiva tietää miten muut pystyy käymään töissä tai koulussa tuollaisten oireitten kanssa. Itse tällä hetkellä olen työttömänä ja mietin, että miten pystyn menemään jonnekin esimerkiksi työkkärin pakottamalle työkokeilulle, jossa pitäisi tavata uusia ihmisiä, kun kavereille menokin tuntuu ylitsepääsemättömälle ongelmalle.
Kommentit (4)
Itselläni ollut samankaltaista. Oireet helpottivat todella paljon, kun sain työn. Eipä silti, en vieläkään ole ahdistuksesta kokonaan kuivilla. Joskus tulee kausittain pintaan. Työpaikalla osaan kuitenkin pitää ikään kuin toisen roolin. Siksi siellä ei tunnu niin pahalta, kuin kotona. Paskamaista, mutta näillä nyt mennään.
Mulla itellä paheni kun olin töissä ja lopulta irtisanouduin kun ahisti töihin meno niin paljon.
AV
Paniikkihäiriöltä kuulostaa, ja myös tuolta ahdistuneisuushäiriöltä. Minulla on molemmat.
Kysypä lääkäriltä lääkkeitä, ihan aluksi vaikka rauhoittavia kuuri.