Montako kertaa voi mennä naimisiin ennenkuin se alkaa olla noloa?
Millä lailla on soveliasta juhlia toisia/kolmansia/neljänsiä häitä?
Jos joku menisi 30-vuotiaana naimisiin kolmannen kerran, mitä ajattelisitte?
Kommentit (26)
Minustakin kolmannet jo naurettavat.
Pakkoko sännätä aina avioon asti?
No eikös se ole ihan sun oma asia. Mitä se muille kuuluu???
Tiedän kaverin kautta tapauksen jossa pari meni naimisiin heti kun edelliset avioerot astuivat voimaan. Liitto oli toiselle neljäs...
2 kertaa voi mennä, kolmannesta eteenpäin käy jo naurettavaksi ja menettää merkityksensä. Sitten ehkä ymmärrän jos kaksi edellistä miestä on vaikka kuollut.
Itselläni takana kaksi avioliittoa ja kolmas oli avoliitto. Ei minusta ole parisuhteeseen, seurustella voisin mutten enää usko menenväni naimisiin.
Jos niin kävisi tekisin sen ilman isompaa meteliä maistraatissa todistajien läsnäollessa.
Hääjuhlat olisi nolot jo kolmannella kertaa.
Eikös se Matti Nykänen vai oliko se sittenkin Tauski Peltonen... anyway, niin jompikumpi meni jo kuudetta kertaa naimisiin. :-O
Paheiden summa on vakio. Ikuisuuskysymys ihmisen rajoista.
Se mikä on sydämessä on oikeaa, joten toisilta ei tartte kysyä.
Kell onni on se onnen kätkeköön.
Naimisiin voi mennä niin monta kertaa kuin haluaa. Mutta toiset hääjuhlat ovat jo noloja.
Kolmannet on noloja. Toisetkin siinä ja siinä.
[quote author="Vierailija" time="12.07.2014 klo 09:20"]
Eikös se Matti Nykänen vai oliko se sittenkin Tauski Peltonen... anyway, niin jompikumpi meni jo kuudetta kertaa naimisiin. :-O
[/quote]
Taisi kyllä mennä naimisiin useamman kerran saman naisen kanssa.
Kaksi kertaa minäkin ymmärrän, mutta jos ei osaa olla parisuhteessa, niin sitten on ehkä syytä asua avoliitossa. En muutenkaan ymmärrä tätä nykyajan kulttuuria, jossa mennään heti naimisiin tehdään pari lasta, mennään uudelleen naimisiin tehdään taas heti lapsia ja taas erotaan. Aikuiset ihmiset tehköön mitä haluavat omalla elämällään, mutta jos lapsia kuvassa mukana, pitäisi olla jo paljon paremmat perusteet erolle, kuin vaan se että rakkaus loppuu, tai ei enää huvittanut. Nykyään kaikessa vedotaan siihen, että MINULLA on vain yksi elämä ja haluan olla onnellinen, eli minä, minä minä ajattelu. Laaten elämää ja onnea ei ajatella yhtään kun näitä uusperheitä tehtaillaan, enkä nyt tarkoita sitä, etteikö mikään uusperhe voisi toimia, vaan näitä, joissa on lapsia joka suuntaan ja exiä pyörii perheen arjessa niin, etteivät lapset itsekään tiedä ketä heidän perheeseensä kuuluu!
Vaikka kuinka monesti saa mennä.
Jos jo toisella kertaa (tai useammin) änkeytyy valkeaan pukuun ja huntuun, niin se on NOLOA. Paitsi jos morsian on edelleen neitsyt :)
Minusta jo ekat häät on naurettavat JOS pari on tyyliin 35+ ja kummallakin liuta lapsia, nainen laittaa valkoisen prinsessamekon, hunnun ja isä luovuttaa hänet :D :D :D
Mutta vakavissaan toiset häät varsinkin jos hyvin isot ja piankin ekan eron jälkeen on jotenkin ihan kamalat. Miksi?!?! Eikö vaan voisi marssia maistraattiin? Joillakin on ekatkin häät maksamatta, lisää vaan velkaa sit toisia varten, huh huh....
Mua itseä varmaan hävettäis mennä kahdesti naimisiin, mutta kyllä kaksi kertaa voi mennä ilman, että se on yleisesti noloa.
Kaksi kertaa, kolmas noloa.
Perinteisten hääjuhlien viettäminen on jo toisella kerralla noloa. Jokin erilaisempii party on vielä ok. Mutta siis toisen kerran valkoiset kirkkohäät sukulaisineen jne... Noloa.
Hankalaa on sitten se, jos joko morsian tai sulhanen menee ensimmäistä kertaa avioon ja toinen sitten jo uusintakierroksella. Millaiset sitten pitäisi pitää... Pari miettiköön itse.
Riippuu aika paljon iästä. Jos 60v menee kolmannen kerran naimisiin niin ei herätä erityisiä ajatuksia, voihan hänellä olla vaikka 2 20v liittoa takana. Sitten taas kolmekymppisen kolmannet HÄÄT ovat jotenkin... Naimisiin voi tosiaan mennä vaikka 10 kertaa mutta mielestäni jo kolmannessa liitossa on aika "noloa" järjestää maailman luokan rakkaudenjuhlat.
Mun mielestä kerran voi tehdä saman virheen, eli toisella kertaa pitää olla jo melkoisen varma asiastaan. Kolmannet häät on jo naurettavat.