kristinuskon opetus kouluissa lopetettava.
Mielestäni kouluissa voisi opettaa eri uskonnoista yleisesti, mutta vanhan ja uuden testamentin opettamisen saisi jättää kirkolle.
Nimimerkillä ala-asteen uskonnon opettaja väitti kaiken jumalaa tärkeämmän olevan syntiä, kuten hampaiden pesu jos se on tärkeämpää kuin jumala.
Kommentit (7)
Vanha ja uusi testamentti on yleissivistystä, kuten historiassa eri sodat. Tottakai valtauskontoa tarkastellaan lähemmin kuin vaikka Aasian uskontoja.
[quote author="Vierailija" time="06.07.2014 klo 00:45"]Vanha ja uusi testamentti on yleissivistystä, kuten historiassa eri sodat. Tottakai valtauskontoa tarkastellaan lähemmin kuin vaikka Aasian uskontoja.
[/quote]
Itestä se tuntuu lähinnä tuputtamiselta.
Uskonto on turha aine niille jotka jumalaan eivät usko. Uskonnoista toki pitää opettaa eri kulttuureista yms. mutta ne jeesustelut tosiaan voisi jättää sinne kirkkoon ja uskovaisille.
Kristiuskon opetusta olisi lisättävä, koska Jeesus on tie, totuus ja elämä.
[quote author="Vierailija" time="06.07.2014 klo 00:50"]Kristiuskon opetusta olisi lisättävä, koska Jeesus on tie, totuus ja elämä.
[/quote]
Tai jeesusta ei ollut, ja jos oli, oli hän kylähullu ja silmänkääntäjä.
Missäköhän kaikki hihhulit on?