Miten rauhoitut?
Niin, miten rauhoitut tai rauhoittua itsesi? Miten? Missä? Kenen kanssa?
Pervot älkööt vaivautuko. Kiitos.
Kommentit (11)
Yksinään pohdin asioita ja karistan mielestäni epäoleelliset rönsyt.
Työterveyslääkärit ei suostu kirjoittamaan minulle reseptiä rauhoittaviin. Olen asiasta murheinen
Hyräilemällä ääneen tai hiljaa mielessäni tuttua hengellistä laulua.
Laitan kuulokkeet korville ja läppäristä elokuvan pyörimään. Viimeksi olen katsonut läpi Areenasta Komisario Lewis -leffojen neljä kautta. Sitä ennen kuuntelin äänikirjoina Harry Pottereita, mutta olivat niin supertylsiä, että lopetin neljännen kirjan jälkeen. Siirryin muumikirjoihin ja niistä elokuvien puolelle. Lewikset on nyt katsottu ja pitäisi löytää jotain siihen tilalle.
Istun alas ja otan kirjan käteeni. Luen ja ajatukset rauhoittuvat melkein heti. Kylmänä ja pimeänä vuodenaikana oheen kuuluu 1-2 lasia punaviiniä.
Heittelemällä ohikulkijoita koiranpaskoilla.
Purkamalla turhan energian liikunnalla. Ei ole väliä mitä tekee, kunhan hiki tulee. Reipas kävely, nyrkkeilysäkin takominen, käsipainojen nostelu kunnes melkein sattuu lihaksiin... kaikkea sellaista, mitä voi tehdä heti.
Luonnossa. Hiljaisuudessa. Liikkuen ja mietiskellen.