Paraneeko perse jos vesijuoksee ja pyöräilee? Se on löllö ja litteä
harmittaa kun ei ole vasta kuin 30 v vanha perse ja nyt jo kuin mummolla. auttaako vesijuoksu, pyöräily ja jumppa kotona?
Kommentit (16)
Kiitos!!!! Tein jo parit kyykyt parvekkeella raikkaassa ilmassa, moi naapurit :)
Ei taida pyöräily olla se pakaralihasten paras treenausmuoto.
Erilaiset pelit, joissa nopeita sivuliikkeitä/hypähdyksiä kai tehokkaampia pitkällä tähtäimellä. Tennis ja kössi mm.
Mutta kotijumpassa kontallaan koukkupolven sivullenosto+taakseoikaisu+alakautta rintaan+alas on tehokas. Tee päivittäin sopivia sarjoja muun jumpan lisänä.
Muista myös rentouttaa ja venytellä kunnolla :)
Kuntosalille vaan. Niin lihakset kasvaa, myös perslihakset. Pyydä ohjaajaa tekemään sinulle saliohjelma, vaikka maksaisi ekstraa, kannattaa!
Kuntosalille vaan. Niin lihakset kasvaa, myös perslihakset. Pyydä ohjaajaa tekemään sinulle saliohjelma, vaikka maksaisi ekstraa, kannattaa!
Ei auta kuin raskas lihastreeni. Liikkeitä löydät googlaamalla. Salille ei ole pakko mennä.
Pyöräilyllä saa kestävyyttä ja voimaa jalkoihin, mutta se ei vaikuta kovin kiinteyttävällä tavalla. Monipuolisuuden vuoksi myös voimaharjoittelua.
Mulla taas kävi salilla juuri päinvastoin - perse kyllä kiinteytyi nopeasti mutta samalla litistyi ja tuli poimu pakaran alle ja "klommoposket"! Tuohon vielä normaalipainossa - 4kg niin nyt on tosi pieni ja litteä perse:( Hatuttaa, oli niin kaunis ja pyöreä ennen treeniä.
n 50+
Pyöräilyn vaikutus pakaroihin on jonkun verran kiinni myös tekniikasta polkea. Yritä polkea niin, että käytät mahdollisimman vähän etureisiä ja ne pikemminkin venyvät, jolloin ns. takaketjun lihakset ovat enemmän käytössä. Ja polje mieluummin raskaammalla vaihteella kuin pienellä tiheästi pyörittäen. Mutta kyykyt ovat ensisijaisen tärkeitä takapuolen kehittämisessä. Erityisesti pistoolilyykky on Se juttu.
Auttakaa nyt perseparkaa pulassa!
monta kyykkyä päivässä kannattaa tehdä että saa persustuloksia? kaksi lepopäivääkö viikossa?
[quote author="Vierailija" time="28.06.2014 klo 18:21"]
monta kyykkyä päivässä kannattaa tehdä että saa persustuloksia? kaksi lepopäivääkö viikossa?
[/quote]
Riippuu tavoitteista. Voimapainotteisena 3 pv / viikossa, kuntolumielessä voi tehdä useammin.
Jumppa himassa auttaa, kunhan hankit kyykkytelineen ja kunnolla painoja. Pyöräily voi auttaa, kunhan runttaat kunnolla etkä vain ajele. Vesijuoksu nyt on lähinnä kehonhuoltoa ja palautumisapua.