Toisten miesten/naisten katseleminen?
Olen aina miettinyt sitä, että miksi parisuhteessa elävä ihminen katselee kuitenkin toista sukupuolta (tai samaa) olevia ihmisiä - perseitä, rintoja yms. Eikö oma kumppani riitä? Miehet ja naiset tekevät tätä yhtä paljon - itse olen vain jollain tapaa poikkeus kun en osaa kiinnittää katsettani kumpaankaan sukupuoleen vaikka kuinka olisi komea mies tai uhkea nainen. Saatan nähdä hyvännäköisen ihmisen ja ajatella päässäni että olipa kaunis tai komea, mutta samantien unohdan asian enkä jää märehtimään ja huokailemaan hänen peräänsä. Miksi jotkut sitten tekevät sitä? Ajatteletteko te, jotka näin teette, että kunpa itselläkin olisi tuollainen kumppani, tai että kun pääsisi sänkyyn tuon kanssa?
Kertokaa tällaiselle hölmölle, minua kiinnostaa aidosti tietää mistä moinen johtuu ja mitä te oikeasti ajattelette niistä kauniista, uhkeista naisista tai komeista, pitkistä miehistä? (näin esimerkkinä).
:)
Kommentit (14)
Vilkaisu on ok. Katson itsekin komeita miehiä. Mutta ei tulisi mieleenikään alkaa vilkuilla jotakuta ja vaihdella katseita puolison läsnäollessa. Niin moukka en sentäs ole. Jos mies vilkuilee toista naista esim. ravintplassa viereiseen pöytään niin mua alkaa hävettämään. Itsetuntoni kestää sen ja ulkonäköni myös, ei ole siitä kyse. Mutta lähinnä tulee kiukkuiseksi ja surulliseksi, että joutuu olemaan noin huonokäytöksisen miehen kanssa.
Kokemusta on tuollaisen naisten tuijottelijan kanssa seurustelusta. Se oli aika noloa. Ja siinä vaiheessa kun huomasin, että pää kääntyy myös teinityttöjen perään, jätin miehen. Arvostan itseäni niin paljon etten tuhlaa aikaani tuollaisiin itsekkäisiin moukkiin. :)
Yleensä jos näen ulkona hyvännäköisen naisen, menen lähimpään vessaan vetämään käteen. Vaimo luulee, että käyn kusella / paskalla.
ymmärrettävämpää jos hyvännäköinen mies katselee hyvännäköisiä naisia. Se että joku kaljamahainen turvahtanut mies katselee ja vilkuilee timmejä mimmejä puolison läsnäollessa tai vaikka ilmankin on yököttävää.
Plösö ansaitsee puolisokseen plösön jne.
Kattelkaa plösöt vaan niitä omia valaitanne.
Mä kyllä oon laittanut merkille, että pari kertaa mies on aurinkolasiensa (joiden kuvittelee olevan sellaiset etten näe minne hän vilkuilee, ollaan asiasta vitsailtu.. :D ) kulmasta katsonut auton sivupeilin kautta jotain äässiä, mutta eipä siinä, hyvä perse olikin. Eikä jäänyt tuijottamaan vaan pikainen sekunnin vilkaisu.
Olenkohan mä jotenki häiriintyny kun en miehiä itse katsele? Niitä naisia katson sitten jos näen miehenkin katselevan - ihan vain sen takia että katson oliko edes katsomisen arvoista.
ap
Joku peukutti alaspäin, muttei kuitenkaan kommentoi? Olisiko kenties sellaiselta ihmiseltä, joka ei hyväksy toisten katselua laisinkaan...? ;) Kyllä se vaan on niin että valtaosa ihmisistä katselee - jotkut eri tavalla kuin toiset.
ap
Kyllä mun mielestä vilkuilu ja katselu on ihan ok, itsekin teen sitä (katson myös naisia, olen hetero). Tietysti sitten esim perään katsominen tai pään kääntäminen kunnolla jonnekin olis aika räikeetä kumppanilta. Mutta ei katsominen ole pettämistä.
Vilkaisu on ok, vilkuilu ei. Jos katseen kohde huomaa vilkuilun niin se ei mielestäni ole ok, jos siis vilkuilijan seurassa on puoliso. Muuten ei ehkä niin väliä. Jos mua joku mies katselee (tai vilkuilee) ja huomaan hänen seurassaan puolison niin ihmettelen kyllä vähän. Epäkohteliasta minusta sitä puolisoa kohtaan.
Minä katselen naisia jatkuvasti. En kuitenkaan jää sen enempiä huokailemaan perään, kuten esität. En myöskään toivo, että kumppanini olisi sellainen kuin katsomani naiset. Kuinka voisikaan olla, sillä silloin hänellä pitäisi olla isot rinnat ja pienet rinnat, hänen pitäisi olla hoikka ja pyöreä, vaalea ja tumma, nuori ja vanha, bisnesnainen ja hipsteri, kaikkea samaan aikaan.
Katson erilaisia naisia ja etenkin erilaisia naisten vartaloita, koska niiden katsominen miellyttää silmää ja kiihottaa. Kun vastaan tuleva nainen on ohittanut minut, olen jo unohtanut hänet ja katson seuraavaa.
Teen tätä myös puolisoni seurassa, eikä asia haittaa häntä lainkaan. Päinvastoin.
Mä olen visuaalinen ihminen, mä katselen kauniita asioita, rakennuksia, naisia, autoja, miehiä, moottoripyöriä, maisemia.. Jos mies ois sitä mieltä, että mun pitäis puhkoa silmäni parisuhteen takia, saisi äijä olla ihan keskenään musta nähden.
Juu, kyllä meilläkin mies katselee eikä minua häiritse se, koska ei tee sitä "törkeästi", vaikka kyllä näen aina jos hän jotain katsoo :) Se on normaalia, mutta halusinkin nyt muiden kertovan näistä omista ajatuksistaan kun katselette muita. Tuossa vitonen olikin vastannut loistavasti kysymykseeni ;)
ap
Minä näen kyllä sekä naiset että miehet, lapset, nuoret, aikuiset ja vanhukset, mutta olisi törkeää loukkaamista puolisoa kohtaan jäädä näkemistä pidempään katsomaan nuorta ja komeaa/kaunista vastakkaisen sukupuolen edustajaa, varsinkaan esim vielä tiirailla auton taustapeilistä tai päätä kääntäen naisen ohi kulkiessa. Kyllä siinä on jo jotain ajatuksiakin mukana silloin, eivätkä ne useimmiten ole uskollisesta ajatusmaailmasta!
Olen nähnyt keski-ikäisen miehen jäävän kauppakeskuksessa käytävälle toljottamaan ja katsomaan nuoren, kauniin naisen touhuamista muutaman vuoden ikäisen lapsen kanssa. Mitä lie mies ajatellut katsellessaan, mutta omaa ikäistään vaimoaan hän ei kyllä ajatellut, ja tämä kääntyikin katsomaan, mihin miehensä jäi ja havaitsi tämän seisovan silmät tapillaan nuorta naista katsomassa. Tuntui tosi pahalta! Sydämestä riipaisi. Vaimo parka!!!
Voihan siinä mies selitellä jotain äidistä ja lapsesta, mutta sen lapsen varjollako on oikeutetumpaa jäädä tuijottamaan ja loukata vaimoaan? En tiedä, mut pahaa teki mulle tuo episodi.
Kyllä tulee katseltua toisia naisia ja verrattua mielessä omaan naisystävään. Täytyy kyllä todeta, että yhtäkään missään suhteessa parempaa en vielä ole nähnyt.
Kiitos ap! Samaa olen itse miettinyt. Joku kesä sitten, oma mieheni katseli naisia niin, että minäkin sen huomasin. En maininnut asiasta mitään ja hyvä niin. Mikä lie se kesä ollut, se jäi siihen...Ainakin nykyisin en ole huomannut moista:)
Ja jos olisi jatkunut, olisin kyllä tuntenut itseni jotenkin huonommaksi.