Helsingin piispa Irja Askola haluaa homoille ja lesboille avioliiton
"
Helsingin piispa Irja Askola kannattaa tasa-arvoisen avioliiton tuloa Suomeen.
Hän on ollut myös eduskunnan lakivaliokunnan kuultavana ja jättänyt kannastaan kirjallisen esityksen, kun valiokunta käsitteli kansalaisaloitetta laista, joka mahdollistaisi homoille ja lesboille oikeuden mennä naimisiin parisuhteen rekisteröimisen sijaan.
"Kannatan tätä kansalaisaloitetta. Katson, että eduskunnan tehtävä on säätää lakeja, jotka kohtelevat kansalaisia tasa-arvoisesti ja yhtäläisesti", Askola sanoo HS:lle matkoilta Itävallan alppimaisemista."
Kommentit (7)
Niin? Fiksu ihminen joka kannattaa rakastavien ihmisten liittoa.
[quote author="Vierailija" time="25.06.2014 klo 15:11"]
-_-"
Miksi olla töissä kirkossa jos ns. sotii pomoaan vastaan?
[/quote]
Annatko sinä pomon vetää sinua perseeseen jos hän vain ilmoittaa haluavansa niin?
[quote author="Vierailija" time="25.06.2014 klo 15:26"][quote author="Vierailija" time="25.06.2014 klo 15:11"]
-_-"
Miksi olla töissä kirkossa jos ns. sotii pomoaan vastaan?
[/quote]
Annatko sinä pomon vetää sinua perseeseen jos hän vain ilmoittaa haluavansa niin?
[/quote]
Olen eri vastaaja mutta edustaessani yritystäni en esitä sen linjauksesta poikkeavia mieliputeitä, enkä arvostele sen toimintaa. Tämä, vaikka teenkin mielestäni eettisesti vähintäänkin arveluttavaa työtä. En ilmaise tuntemuksiani työstäni henkilökohtaisessa elämässäni, sillä niitä voitaisiin käyttää työnantajaani vastaan.
Vastaaja nro 4 kuulostaa siltä, ettet ole koskaan ollut töissä kovin merkittävässä asemassa.
Irja Askola onkin ihminen, jonka vuoksi jaksan vielä uskoa ihmisten hyvyyteen ja siihen, että joku oikeasti ymmärtää mitä tarkoittaa lähimmäisenrakkaus eikä vain tuijota 2000 vuotta vanhan kirjan sanoja ymmärtämättä Jeesuksen opetuksen henkeä.
Irja Askola on NAINEN. Kyllä kirkon miehet sen vielä kyykyttää joku päivä, jos ei teen niin sitten kirkkokansa alkaa kiusaamaan.
Uskokaa jo että kirkko on äijäkerho vailla vertaa. Papit saivat entisaikana juoda loput ehtollisviinit, köyhät maksoivat selkänahastaan rovastien ja pappien paremman elintason ja kumartelivat vielä kuin parempaakin väkeä. Meno ei ole muuttunut miksikään.
Helsingin piispa Irja Askola pitää mahdollisena, että muslimit käyttäisivät luterilaisen seurakunnan tiloja omiin tilaisuuksiinsa. Askola kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa, että islamilaisella yhteisöllä on pula tiloista.
-_-"
Miksi olla töissä kirkossa jos ns. sotii pomoaan vastaan?