Olen elänyt jo puolitoista vuotta välittämättä koronasta
Ja hyvin on mennyt. Ainoa haitta oli silloin kun ei päästy ravintoloihin syömään. Jotkut ovat kuitenkin valmiita tekemään elämästään vaikeampaa jonkun yskän takia.
Kommentit (3)
Tasan ei käy onnen lahjat, Joillakin ihmisillä on SARS-CoV-2 virusta vastaan jo valmiiksi suoja. Kukaan ei tiedä miksi näin on. Toisilla taas ei ole suojaa ja he sitten kupsahtavat. Maailmalla on tähän mennessä koronaan kuolleita ilmoitettu olevan 3,91 miljoonaa. Kuolleet eivät puhu, kukaan ei tiedä heidän ajatuksiaan. Lisäksi valtava osa on saanut pysyviä neurologisia long covid oireita. Eli olet varsinainen 🍀 Onnen Pekka, ja onneksi osaat iloita siitä.
Tämä virus on hyvin arvaamaton. Saattaa olla, että se on vapautunut mannerjäätiköiden sulaessa. Se ei käyttäydy kuten aiemmat SARS-virukset. Juuri kun kerkeää huokaista helpotuksesta, tulee uusi muunnos. Oma arvioni on, että tässä väsytys taistelussa voittaa virus. Peli on pahasti kesken, ja monet ihmiset ovat jo luovuttaneet,. Tarttuvuus on parantunut huomattavasti, se voi levitä kohta tuulien mukana ja niin, niin ettei mitään ole tehtävissä.
Teoriassa virus oltaisiin voitu voittaa, mutta käytännössä ei. Siitä hyötyy virus. Jokin tarkoitus tälläkin puhdistuksella on. Tämä sortinsakki on tullut tiensä päähän. Siitä monet ovat saaneet maistiaisia.
Tämäpä.
Minä pelkäsin koronaa ehkä viiikon. Sillon kun tämä show alko. Pelkäsin oikeasti. Sanoin miehelle ku meni kauppaan et laita kumihanskat :D
Tämä oli siis silloi ku tuli yhtäkkiä se lockdowni. Tosiaan ehkä viikon pelkäsin mut sit homma alko jotenki haiskahtaa ja aloin tajuta et ei tää nyt oo ehkä ihan niin kuoleman tappava tauti. Ja siitä asti en oo enää pelänny. Rättiä pitäny naamalla kertaakaan enkä aio tästä lähtienkää