Sairastan masennusta enkä voi syödä oikein mitään lihomatta
Olen 4 -kymppinen muija, sairauksina (krooninen?) masennus ja kilpirauhasen vajaatoiminta. Nykyisellä lääkityksellä (Cymbalta, Ketipinor, Thyroxin) pysyn jotakuinkin toimintakykyisenä. Teen 6 -tuntista työpäivää, työ on varmaankin keskiraskasta, liikkeessä tulee oltua melkein koko päivä. Vapaa-aika menee lapsen kanssa touhutessa.
Arkipäivinä syön suunnilleen näin:
- aamun kuluessa monta mukia maitokahvia (ruoka ei maistu)
- lounaalla teetä ja voileipää (ruispala, sämpylä tms.)
- iltapäiväkaffeella maitokahvia (+joskus työkaverit tuo jotain pullaa)
- illemmalla kotona lautasellinen kotiruokaa
- joskus yöllä leipä, jos on nälkä
Siinä se. Tästä jos ruokamäärä ylittyy, alkaa lihominen. Joku varmaan puuttuu siihen, ettei vitamiineja tule tarpeeksi. Ei tulekaan, syön myös Ladyvitaa. Nälkää en tunne kuin lounasaikaan ja joskus yöllä. Iltapäivällä mulla ei ole koskaan nälkä, päivällisen syön lähinnä näyttääkseni lapselle esimerkkiä (on melkoisen ruipelo).
Tässä meni yksi pitkä viikonloppu tavallista mukavammin. Tuli syötyä lapsen kanssa jätskit pari kertaa ja otettua kavereiden kanssa muutama lasi viiniä. Lisäksi äiti tarjosi kinuskimunkin. Seuraus: seuraavalla viikolla farkut ahdistivat aika pahasti. Siis miten tämä voi olla mahdollista? Painoindeksini keikkuu jatkuvasti normaalipainon ylärajoilla.
Kommentit (16)
Etsi tietoa ravinnosta ja eri syömisien vaikutuksesta kehoon
Sun ruokailu on ihan perseestä, siksi lihot. Et siksi että sulla on sairaus tai lääkitys.
Olen itsekin sairastanut masennusta ja olen huomannut että ne lääkkeet lihottavat. Keräävät nestettä joten on melkein aivan sama mitä syöt turpoat joka tapauksessa. Lääkitys on kuitenkin tärkeä osa sairauden hoitoa joten ajattele niin että nyt menee joku aika näin, se on väliaikaista. Huomaan kuitenkin että syöt aika paljon leipää. Kannattaa lisätä ruokavalioon runsaasti lehtivirheää ja muitakin hedelmiä ja vihanneksia, nekin auttavat myös mieltä ja aivojen kemiaa. Lisäksi öljyjä mukaan. Tsemppiä masennuksen hoitoon, ja mukavaa juhannusta! :)
Mulla on ollut masennusläänitys käytössä kolmisen vuotta eikä paino ole sinä aikana noussut, nyt se jopa putoaa, koska laihdutan. Lihoin ennen lääkitystä.
Veikkaan, että sinulle on määrätty niitä halpoja masenuslääkkeitä, joiden sivuvaikutuksena on runsas lihominen. Eli ruoka lihottaa vain välillisesti. Pyydä saada vaihtaa lääkitys toisenlaiseen, joka ei lihota, niin läskit toivottavasti karisevat.
Tuo ruokavalio on ihan kaamea. Missä on aamiainen, kasvikset ja proteiini?! Liity nyt aluksi vaikka Kiloklubiin ja yritä syödä sen ohjeitten mukaan.
(Tarkistusnumero: 911 :D)
Ilman aamupala aineenvaihdunta junnaa ja pahasti! Missä proteiinit? Ei ihme että lihot, syöt aivan liian vähän ja väärin, aineenvaihduntasi ei toimi, kroppasi on säästöliekeillä
masennus ei ole sairaus! se on laiskojen ihmisten saamaton tila, jolloin ei vaan viitsi tehdä mitään. siihen haetaan "masennus"-diagnoosi, ja sitten voikin sen varjolla ratsastaa tekemättä mitään.
[quote author="Vierailija" time="20.06.2014 klo 14:21"]
Tuo ruokavalio on ihan kaamea. Missä on aamiainen, kasvikset ja proteiini?! Liity nyt aluksi vaikka Kiloklubiin ja yritä syödä sen ohjeitten mukaan.
(Tarkistusnumero: 911 :D)
[/quote]
No ihan aamulla en saa mitään alas. Aamiainen on se tee ja leipä. Kasviksia ja proteiineja sisältyy käsitteeseen "normaali kotiruoka" + maito. Ap
Siinäpähän lihot, älä rutise! On ihan oma valintasi tuo syöminen, joten älä ruikuta!
No voi ei. Masennus ja stressi vaikuttavat ilman lääkkeitä juuri noin. Sun pitää alkaa yrittää hallitsemaan mieltäsi enemmän. Ala liikkumaan ulkona, kävele, juokse.... Siitä se alkaa. Terveisin hyvin vakavasta masennuksesta tervehtynyt, normaalina jo parisen vuotta:)
[quote author="Vierailija" time="20.06.2014 klo 14:45"]
masennus ei ole sairaus! se on laiskojen ihmisten saamaton tila, jolloin ei vaan viitsi tehdä mitään. siihen haetaan "masennus"-diagnoosi, ja sitten voikin sen varjolla ratsastaa tekemättä mitään.
[/quote]
Masennusta monta vuotta sairastettuani en voi yhtyä mielipiteeseesi. Tiedätkö, on aivan kamalaa kun ennen tyvin toimeentuvana ihmisenä ei pysty aloittamaan mitään tehtävää vaikka haluaisi. Ruokakauppaan meno ahdistaa ja aiheuttaa hikipisaroita jo ennenkuin on lähtenyt ovesta ulos. En muista puoliakaan tuosta ajasta, ihan harmaata mössöä. Masennuksesta voi onneksi parantua:)
[quote author="Vierailija" time="20.06.2014 klo 15:27"]
[quote author="Vierailija" time="20.06.2014 klo 14:21"]
Tuo ruokavalio on ihan kaamea. Missä on aamiainen, kasvikset ja proteiini?! Liity nyt aluksi vaikka Kiloklubiin ja yritä syödä sen ohjeitten mukaan.
(Tarkistusnumero: 911 :D)
[/quote]
No ihan aamulla en saa mitään alas. Aamiainen on se tee ja leipä. Kasviksia ja proteiineja sisältyy käsitteeseen "normaali kotiruoka" + maito. Ap
[/quote]
Litkit maitoa päivän mittaan ihan liikaa, samoin leipää. Syö jotain terveellisempää niin lakkaat lihomasta. Ei mikään lääkitys pakota sinua syömään epäterveellisesti.
Hei,
Ruokavaliostasi näyttää puuttuvan monia keholle välttämättömiä ravintoaineita.Kärsit varmasti mm. vitamiinien, proteiinin ja hyvien rasvojen puutteesta.Korvaat aterioita kahvilla tai teellä, joka piristää kuitenkin vaan hetkellisesti.
Neuvoni on, että varaa aika ravitsemusterapeutille. Masennuksen kohdalla on tärkeää kiinnittää huomiota myös ruokavalioon, jo tiettyjen vitamiinien/hivenaineiden puute voi alentaa mielialaa. Oikeasta ruokavaliosta ja liikunnasta on apua myös painonhallinnassa. Kokemusta on minullakin sekä masennuksesta että ylimääräisistä kiloista :) Kaikesta huolimatta mukavaa kesää!