Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pärjääkö akvaariokasvit ilman hapetinta?

Vierailija
09.06.2021 |

Vaatiiko paljon hoitoa? Mietin jos hankkisi lapselle pienen palloakvaarion tai pienen maljan muutamalle akvaariokasville. Toimiiko? Mitään kaloja tms ei hankita. Lapsi tykkää kasveista.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
09.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkoitatko suodatinta? Kyllä pärjää, mutta pienen suodattimen käyttäminen pitää veden puhtaampana ja se pallo on silloin kauniimpi ilman jatkuvaa vedenvaihtamista. Eli helpottaa hoitoa paljon. Suodattimen ei tarvitse olla iso, eli ihan pieni muutaman watin sisälähdepumppu riittää, jos siihen kietaisee suodatinmattopalan roskia keräämään. Suodatinmateriaali kannattaa huuhtaista säännöllisesti.

Kasvit tarvitsevat hiilidioksidia, mutta jos malja on pieni, sitä ei yleensä tarvita lisälannoitteeksi. Sen sijaan riittävä valaistus on tärkeää. Jotkin kasvit pärjäävät tavallisella päivänvalolampulla paremmin kuin toiset. Esim. anubiakset ja jaavansaniaiset pärjäävät vähimmällä valolla.

Ihana harrastus on tämä, itselläni on myös pieni paludaario.😊

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi yksi