Porukka haluaa asua vuokralla...
Vaikka asuntolainaa maksaa itselle. Sitten valitetaan kun varallisuutta ei kerry. On tää epäoikeudenmukainen maa.
Kommentit (5)
Niin. Harva vuokralla haluaa asua, mutta ei ole varaa tarpeeksi isoon lainaan tai ei saa lainaa ollenkaan.
Asunto jossa asutaan on liabiliteetti ei asset. Eli se on riski, ei omaisuutta. Jos vuokraat asuntosi siitä tulee omaisuutta.
Veikkaanpa, ettei siinä kauhean vauraita olla vaikka maksetaankin jossain perähikiällä itselle jotain mummonmökkiä. Siinä käytännössä rahat palaa ihan samaan malliin kuin vuokraa maksaessakin, koska ei sitä tönöä kukaan enää osta.
Se vähän riippuu. Jossain pikkupaikkakunnalla ei kannata hankkia vaikkapa omakotitaloa, jos siinä ei sitten tosiaan suunnittele asuvansa itse loppuelämäänsä, koska sellaista voi olla mahdoton saada enää kaupaksi jos pitääkin muuttaa.
Kaikki ei saa asuntolainaa