Antakaa säästövinkkejä!! Mies jäi pitkälle sairaslomalle käsivamman takia ja talous tiukoilla loppuvuoden!
Kommentit (4)
kandee hyödyntää noi aletuotteet kaupassa kun on viimeisen myyntgipäivän tuotteita alennuksella. niillä me olemme säästäneet pitkän pennin.
esimerkiksi jo sillä, että suunnittelee viikon ruokalista etukäteen ja lähtee vasta sitten kauppaan sen listan kanssa.
Ja tekee ruokaa perusraaka-aineista, jättää valmistuotteet ja einekset hyllyyn (jos näitä on tähän mennessä käyttänyt).
Tarjouksia ja pakastinta kannatata hyödyntää.
Muita säästövinkkejä: nyt on hyvä aika tehdä siivous kaapeissa ja varastoissa ja realisoida ylimääräiset tavarat, vaatteet ym. Huutonetissä saa hyvin myytyä tavaraa eikä se aiheuta lisäkustannuksia (jos omistaa nettiliittymän ja digikameran)
Tietyissä kulutustuotteissa kannattaa vaihtaa halvempaan vaihtoehtoon ja muutenkin kannattaa vertailla hintoja.
Paljon säästäminen riippuu siitä, miten paljon teillä on tällä hetkellä ns irtonaisia menoja, joissa voisi säästää. Esim mahdolliset lehtitilaukset jne
Jos tilanne jatkuu jouluun asti niin kannattaa ostaa pikkuhiljaa mahdollisia joululahjoja, näin joulun alle ei tule isompia menoeriä lahjoista.
Ruokaa pakasteeseen isoja määriä
Mettästä löytyy vielä mustikoita, kohta löytyy puolukoita
Vaatteet kirpparilta tai huuto. netistä, tai pengot alelaarit
Seuraat ruokalaskuja ja valitset sen kaupan, jossa juuri teidän ostoskori on halvin. Keskität sinne ja jos voit, otat irti bonukset
Laskekaa, tuleeko auton käyttö kannattavaksi. Jos saatte linja-auton kuukausikortin, voi se olla edulisempi käytössä kuin oman auton käyttö. Tämä vaatii sitä, että istuu alas ja laskee paperille kuluja.
Lasten hoitomaksu alenee varmaankin?
Tuleeko lehtiä, joita ei ehdi lukea?
Mikä kännykkäliittymä?
Voiko lankapuhelimesta tinkiä?
Maksatteko veden kulutuksen mukaan? Silloin kannattaa kiinnittää huomiota siihen, miten pesee pyykkinsä (täydet koneet, lyhyet ohjelmat, alhainen lämpötila), kauanko lilluu suihkussa ja miten pesee astiansa.
Sähkössä säästyy vähän kun ottaa laturit irti seinästä, sammuttaa laitteet aina (ainakin yöksi) pääkytkimestä tai ottaa johdon pois seinästä (stand by kuluttaa sähköä, samoin stereot ja mikro ollessaan seinässä). Sulata pakastin säännöllisesti.
Käytännössähän sitä joutuu tinkimään mm. vaatteista, kirjoista, cd- ja dvd-levyistä, matkustamisesta, kampaajalla käymisestä, elokuvista jne. Ruoka on kuitenkin niin iso osa perheitten menoja, että se voi joskus olla ainoa asia, mistä on mahdollista tinkiä. Jos teillä on lainaa, neuvotelkaa pankin kanssa takaisinmaksun lykkäämisestä.
Samoin kaikki kulutustuottumukset seurantaan. Pienistä valinnoista voi kertyä isokin eurosäästö jo muutamassa kuukaudessa!