Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko huono työntekijä, jos ei mieti työasioita vapaa-ajalla?

Vierailija
04.06.2021 |

Tuntuu, että työasioiden miettiminen vapaa-ajalla on enemmän sääntö kuin poikkeus

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei. Kun itsekin osaisin laittaa työmoodin pois. Jos en olisi vuorotyössä, eikä ylitöitä olisi kielletty, tekisin töitä varmaan ympäri vuorokauden.

Vierailija
2/6 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät ne työasiatkaa mieti sinua eli vietä vapaata hyvällä omallatunnolla!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo et ole. Vapaa-aika on vapaa-aikaa, silloin saa miettiä ihan mitä tahansa. Toki myös työasioita, jos haluaa, mutta ei tarvitse.

Minä ja mieheni olemme opettajia eri kouluissa ja suhtaudumme työhömme TODELLA eri tavalla. Minulla toki työvuosia on takana jo 6, miehelläni kai 3, mutta silti. Olen jo aika varhain itse ymmärtänyt sen, että ylimääräisestä työstä ei kukaan saa taputuksia päähän. Vähemmälläkin pärjää kuin stressaamalla itsensä kuoliaaksi. Aina kaikki ei mene niin kuin olisi suunnitellut (oppitunneilla) ja se on ihan okei.

En avaa Wilmaa vapaa-ajallani. Teen kyllä töitä joskus iltaisin kotona ja silloin saatan käydä myös Wilmassa, mutta yritän välttää. En todellakaan laita Wilma-sovellusta omaan henk.koht. puhelimeeni. Työ-whatsapp toki laulaa välillä vapaa-ajallanikin, mutta en koe että se kuormittaisi liikaa. Vapaa-aika pitää ottaa ainakin meidän alalla, ei voi odotella että se joskus alkaisi "automaattisesti", töitä voisi kuitenkin aina tehdä enemmän ja enemmän ja enemmän... Höpönpöppöä, teen sen verran kuin teen.

Mieheni sen sijaan joskus ylpeilee sillä, että käy joskus lauantai-iltana tsekkaamassa Wilma-viestit :D Kukin tavallaan!

Vierailija
4/6 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei todellakaan ole. Jollain aloilla tuntuu olevan hienoa kailottaa, että työ on intohimo, jota haluaa tehdä vaikka harrastuksenaan illat ja viikonloputkin läpeensä, mutta ei sellainen mikään itsestäänselvyys saa olla.

Työ voi olla kivaa ja antoisaa, mutta kyllä jää elämä vajaaksi, jos se on pelkkää työtä. Työnantajan näkökulmasta kukaan ei kuitenkaan ole korvaamaton.

Vierailija
5/6 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimenomaan HYVÄ työntekijä ei mieti työasioita vapaalla, vaan rentoutuu ja latautuu, jolloin jaksaa taas töissäkin premmin. Työasioita vapaa-ajalla miettivät stressaantuu, uupuu ja jää sairaslomalle/töistä pois.

Toki on joitakuita harvoja ammatteja ja ihmisiä, joilla töissä on niin kivaa, että vapaa-ajankin käyttää mielellään johonkin työhönliittyvään pohdiskeluun harrastuksena. Mutta nämä ovat todellakin poikkeuksia.

Vierailija
6/6 |
04.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, ja on myös ennemmin pääsääntö kuin poikkeus, että töissä ollaan stressaantuneita ihmisraunioita. Eli jos et pyri siihen, niin vietä vapaa-aikasi lomaillen hyvällä omallatunnolla. :)