Ylioppilaslahjaksi rahasumma? Kummilapseni
Olisi ylioppilasjuhlat ja rahaa toivotaan. Helppo minullekin, joten käy. Tyttö on kummilapseni, siskoni tyttö. Juhliin osallistuu koko meidän perhe. Mieheni myös (ei ole kummivanhempi) sekä kaksi lastamme.
Mikä on sopiva summa?? Paljonko muut antavat lähisukulaiselle/kummilapselle?
Kommentit (46)
Eli 200e olisi hyvä? Onko vielä mielipiteitä?
Annan aina 100e synttärilahjaksi kummipojalleni. Yo-lahjaksi, kun sen aika koittaa, varmaan antaisin 500e.
M30
Omat kummilapset on saaneet 500 e yo-lahjaksi tai valmistuttuaan ammattiin. Minulle tuo on sopiva summa.
Mulla ihan normaalit tulot. 500 on kyllä liikaa. Muutama satanen vielä ok. Etsin muiden mielestä sopivaa haarukkaa..
100-500e riippuen siitä miten rikas olet
No ei tosiaan tarvitse noin paljon. 50e on ihan sopiva, itse muutaman vuoden takainen ylioppilas ja vieraat antoivat 20-60e, perhe sitten vähän enemmän.
Antaisin tuttavien lapsille 50€ ja kummilapselle 100€.
50-500 on ihan hyvä haitari sen mukaan, paljonko budjetista irtoaa.
0 euroa. Kummilapsen vanhempi sylki päälle.
Molemmat lapseni kummitädit antoivat 100 euroa. Toisistaan tietämättä.
Vierailija kirjoitti:
Annan aina 100e synttärilahjaksi kummipojalleni. Yo-lahjaksi, kun sen aika koittaa, varmaan antaisin 500e.
M30
Juu varmasti annat. Ei 30 vuotiailla ole antaa tuollaisia summia
Voihan sitä antaa vaikka 5000 jos niikseen tulee.
Vähän sama ongelma täällä, lapsen pitkäaikainen seurustelukumppani pääsee ylioppilaaksi. Olen miettinyt 100 joka tuntuu hurjalle summalle kun 50 liian pienelle.
Vierailija kirjoitti:
Omat kummilapset on saaneet 500 e yo-lahjaksi tai valmistuttuaan ammattiin. Minulle tuo on sopiva summa.
Miksi alapeukut? Minulla ei ole omia lapsia, kuukausituloni ovat vähän yli 4000 e netto, ei velkoja, joten voisin antaa vaikka 4999 e, jos haluaisin.
Toissavuonna siskontytön yo-juhlissa kukaan ei tuonut alle 50 euron lahjasummaa, ei edes naapurit. Isovanhemmat antoivat jokainen 4999 e, joten siskontytön oli mukava lähteä opiskelemaan, kun saattoi hankkia mieleisiään asioita opiskelijakämppään.
Jos on köyhä, niin riittää, että onnittelee, mutta en minä rahojani hautaan mukaan saa. Parempi antaa lahjaksi kuin testamentata ehkä vasta joskus 40 vuoden kuluttua perittäväksi.
Minulle hyväpalkkainen kummitäti antoi 25€.
50e jos ABBA, 100e jos CACCA ja 300e jos LELLE
Sinkkuna omalle kummilapselle annan 100 joten pariskunta ja perhe 150 ois asiallinen.
200e