Koronarokotteet loppu
Kuopiossa, jossa rokotustahti Suomen hitain. Koko viikon aikana ei ole annettu rokotusaikoja, kun rokotteet ovat loppu. Kuopiossa 50- vuotiaat rokottamattomia. Ja joukossa miehiä, lihavia ja sairaita, joilla kaikilla vakavan koronataudin riski iso. Ja samanaikaisesti Etelä-Suomi rokottaa terveitä 3-kymppisiä. Heitä, joiden henkeä korona ei uhkaa, mutta tarvitsevat ilmaisen rokotteen ja todistuksen, että avautuu pääsy globaaliin ilmatilaan. Alueellistamisen takia nyt tulee ruumiita.
Kommentit (12)
Joo. Katsokaa Kuopion kaupungin sivut: rokotteet loppu, uusia aikoja ei anneta.
Kyllä meidät viisikymppiset rokotettiin Varkaudessa jo 3 viikkoa sitten.
Kuopion koronarokotusten ajanvaraus jatkuu tänään 25.5. klo 14.00 alkaen.
Ajan rokotukseen voivat varata kaikki 50 vuotta täyttäneet henkilöt. Lisäksi ajan voivat varata 16-69-vuotiaat THL:n riskiryhmään 1 tai 2 kuuluvat henkilöt.
Kuopiossa piti antaa vanhuksille Astra zenecaa mitta antoivat nuorten rokotteet
Vierailija kirjoitti:
Joo. Katsokaa Kuopion kaupungin sivut: rokotteet loppu, uusia aikoja ei anneta.
Joo, katsoin...
25.5.
Ajan rokotukseen voivat varata kaikki 50 vuotta täyttäneet henkilöt. Lisäksi ajan voivat varata 16-69-vuotiaat THL:n riskiryhmään 1 tai 2 kuuluvat henkilöt.
Nyt ja tästä eteenpäin auki tulevat uudet Kuopion keskustan rokotusajat varataan Kuopio-hallin rokotuspisteeseen. Pääterveysasemalla jatketaan tehosterokotuksia. Mikäli rokotettava on saanut ensimmäisen rokotuksen pääterveysaseman rokotuspisteessä, myös tehosterokote annetaan samassa paikassa.
Kuopion kaupunki muistuttaa tarkistamaan myös oman työterveyden rokotusmahdollisuuden työnantajalta.
Vierailija kirjoitti:
Lohja rokottaa jo 16 vuotiaita
https://yle.fi/uutiset/3-11947769
Lohjalla on iso sairaala ja asuu paljon riskiryhmäläisiä.
Vierailija kirjoitti:
Lohja rokottaa jo 16 vuotiaita
https://yle.fi/uutiset/3-11947769
Ylijäämärokotteiden ripeä hyödyntäminen
Lohja on ottanut vastaan aktiivisesti Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin HUS apteekin ylimääräisiä rokotusannoksia. Erityisesti Pfizerin rokotteista syntyy ylijäämiä, koska ne on annettava viiden päivän sisällä sulattamisen jälkeen.
– Aina jos HUS apteekki on tarjonnut yli jääviä Pfizerin rokotteita, Lohja on ottanut ne vastaan, ja järjestänyt henkilökunnan rokottamaan, ylilääkäri Nummila sanoo.
Kamalaa, miten sokeita ihmiset ovat - ottavat myrkkypistoksia, joka tappaa heidät kaikki asiantuntijan mukaan kolmen vuoden sisällä. Tämä on globaali kansojen murrha.
Vierailija kirjoitti:
Kamalaa, miten sokeita ihmiset ovat - ottavat myrkkypistoksia, joka tappaa heidät kaikki asiantuntijan mukaan kolmen vuoden sisällä. Tämä on globaali kansojen murrha.
Toisaalta, eihän tämä koko maailman olemassaolo kestä paljoa kauempaa, korkeintaan 7-8 vuotta vielä, ennusteiden mukaan.
Joutuin täytyy nuohota ikäluokissa alas ku ei löyty halukkaita koepiikille. Jospa se rokotusprosentti jäisikin alle sen mihin se ei saa nousta tai tulee koronapassit voimaan enkä niillekin jotka ei niitä tahdo.
Muistakaa kutienkin että todellinen rokotusprosentti on enää 20 yksikön päässä 70ä jos jätetään alle 16-vuotiaat pois laskuista. 0-16-vuotiaat muodostavat n 16 prosenttia väestöstäNyt rokoteettujen määrää THLn sivuilla verrataan koko väestön määrään ja näin prosentti on 41,6 menossa. Tilanne on siis pahempi kuin mitä annetaan ymmärtää. Ehkä thl haluaa vasite näyttää todellista alhasempaa lukua että ihmiset olisivat tuskastuneempia ja päättäisivät herkemmin sortua piikkin ku ei ne muut osaa ja vapauteen jo kaipaisi itse.
Kun kokväestöstä otetaan pois alle 15 vuotiaat ja heistä 30 prossaa pois ja siitä määrästä edelleen rokotetut niin jää 938 849, eli kun se määrä jaetaan 85 ikäluokalla (16-100-vuotiaat) niin tulee 11 045 ihmsitä, eli ton verran keskimäärin kustakin 85:ä ikäluokasta täytyisi vielä rokottää että tulisi täyteen THL:lle mieluisa määrä
Kuopiohalli kumisee tyhjyyttään. Rokottajia on, ei rokotteita.