Miksi Suomessa Euroviisut on edelleen sateenkaarijuhla?
Suomen kommentaattorit ja juontajat ovat voittopuolisesti sateenkaariväkeä. Väkisin yritetään työntää Saara Aaltoa, Krista Siegfriedsiä ja ennen jopa Jari Sillanpäätä "saamaan" sateenkaarikansan ääniä teennäisillä biiseillä tai ihan vain suuntautumisellaan. Nyt on jo ehdotettu Tuure Boeliusta... Totuus on kuitenkin se, että kaikki Suomen menestyneet esitykset ovat tulleet Kepulandiasta, eivät Helsingin hipsterialueilta: Lordi, Softengine ja Blind Channel. Lappi, Etelä-Pohjanmaa, Pohjois-Pohjanmaa. Milloin tämä ymmärretään?
Kommentit (4)
Suomi on osallistunut euroviisuihin, mitä, 60 vuotta? 90-00-luvuilla oli toki vuosia, jolloin ei päästy mukaan edellisvuoden kehnon menestyksen vuoksi. Jos siellä on pari kolme kertaa ollut nk. sateenkaariväen edustaja, niin ei se minusta paljoa ole.
Oli siinä mielessä virkistävä tämä Suomen edustaja, että oli kerrankin jotain sinänsä tavallista, arkisissa asuissa rokkaavia nuoria miehiä. Ei yritetty kalastella ääniä seksuaali- ja sukupuolivähemmistöillä, feminismillä, tummaihoisilla tai muulla vastaavalla.
Vierailija kirjoitti:
Suomi on osallistunut euroviisuihin, mitä, 60 vuotta? 90-00-luvuilla oli toki vuosia, jolloin ei päästy mukaan edellisvuoden kehnon menestyksen vuoksi. Jos siellä on pari kolme kertaa ollut nk. sateenkaariväen edustaja, niin ei se minusta paljoa ole.
Missasit pointin. Tässä ei puhuttu vain edustajista vaan yleisestä käsityksestä siitä, mistä Euroviisuissa on kyse.
Suomi-hölmöys: lähetetään sateenkaariväkeen kuuluva edustaja, niin se kerää sateenkaariväen äänet. Joo, niin varmaan. Laitetaan joku tiedostaja laulamaan paatosta, ja se saa tiedostavat äänet. Juu ei. Lähetetään joku maailmalla 20 vuotta sitten tunnettu, se saa fanien äänet, vaikka biisi olisi peestä. Joo just.
Sitten tulee maakuntien miehet ja naiset, ensin hävetään ja sitten ne pärjäävät.