Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Sain lahjaksi kestovaippoja..auttakaa käytössä,kiitos

18.08.2006 |

Eli ovat siis ihan uusia,neppareilla ja fleece sisus ja keltainen päällinen joka ei päästä nesteitä ulos..

miten käytetään ja millaiset vaipat parhaita, mitkä imee parhaiten ja miten pesu ja kuinka useasti pitää vaihtaa? entäs monellako vaipalla saa pyöritettyä. sain niitä kaksi.



auttakaa ja opettakaa.



jos pitää pestä 95 että lähtee pöpöt, niin voiko ensin huuhdella ja sit laittaa kiehuvaan veteen ja sit vois pestä vaikka puolentunnin pesulla, vai pitääkö pestä 95 pesulla vaikka kestää 2h koneellinen.. toivottavasti ymmärsit mitä tarkoitin :)

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
19.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ilmeisesti olet saanut lahjaksi taskuvaippoja eli täyttövaippoja joissa imuosa laitetaan vaipan sisään. Sisäpinta fleeceä ja ulkopinta PUL-kangasta eli polyuretaanilaminoitua.



Tuliko vaipasssa imuja mukana? Taskuvaippoissa on yleensä Microinsert valmiiksi mukana. Jos ei ole niin voit laittaa imuksi melkein mitä tahansa. Vaikkapa harson taiteltuna tai leikata vanhoista pyyhkeistä froteeimun tai ostaa ohuita mutta imeviä hamppu-tai bambuimuja.



Vaipat pestään 60 asteessa. 90 asteessa VAIN jos alkavat haista voimakkaasti (esim yöpissa saa nopeammin vaipat haisemaan kuin jos käyttää vain päivisin)

Voit pestä vaipat muun pyykin joukossa jotka sietävät 60 astetta, esim. lakanapyykki ja lastenvaatteet.

Pesuaine EI saa sisältää zeoliittia, valkaisuainetta eikä hajusteita. Taskuvaippoja ei saa pestä nestemäisellä pesuaineella, koska se heikentää sitä kosteussulkua.

Pesuainetta käytetään puolet vähemmän kuin mitä pesuainepurkin kyljessä käsketään.

Tämä siksi, että pesuaine ei kerääntyisi vaippaan ja toisekseen on aivan turha käyttää liikaa pesuainetta kun vähemmälläkin tulee puhtaaksi =) MYÖS muu pyykki.....



HUOM: Imuna käytettävät harsot ja luonnonmateriaalit (puuvilla, hamppu yms.) vaativat 7-10 pesukertaa ENNEN kuin imevät kunnolla ja nopeasti joten ettet pety kun vaippa ei imekkään mitään jos olet vain kerran pessyt. Mikroinsert on keinomateriaalina heti yhden pesun jälkeen imukykyinen. Mikroinserttiä ei saa laittaa ihoa vasten.



KAIKKI tieto kestovaipoista löytyy tältä puolueettomalta sivustolta jossa on myös lueteltu kaikki suomessa myytävät vaipat ja kaikki pesuaineet joita voi vaippojen kanssa käyttää sekä kaikki muut käyttövinkit ja ohjeet. Keskustelufoorumi on tällä hetkellä yksi Suomen suurimmista, joten neuvojia riittää =))) http://www.kestovaippainfo.fi/index.php

Vierailija
2/7 |
21.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaippasi kuulostaa taskuvaipalta. Se onkin todella helppokäyttöinen vaippa! Sen sisälle voit taitella esimerkiksi harson pötköksi. Fleecepinta pitää lapsen ihon kuivana, vaikka vaippa olisi märkä! Vaippa laitetaan päälle kuten laittaisit tarravaipan. Itse olen vaihtanut lapsen vaippaa noin kolmen tunnin välein. Vaihtoväli riippuu paljon vaipasta ja sen sisällä olevien imujen määrästä. Jos vaippaan on tullut kakka, sen voi huuhdella vessan käsisuihkulla pönttöön. Koskapa sinulla on vain kaksi vaippaa, niitä tuskin kannattaa ruveta erikseen pesemään. Suuremmankin määrän todella voi pestä muun pyykin joukossa. Pissavaipankin voi halutessa huuhdella ja pestä 60 asteessa. Kun peset, älä käytä huuhteluaineita. Ne heikentävät vaipan imukykyä. Pesuaineista mm. Daily Sensitive on hyvä. Jotkut osa-kestoilevat eli käyttävät rinnakkain kestoja ja kertiksiä. Silloin vaippamääräksi riittää mikä vain. Jos haluaa vain käyttää kestovaippoja, määrä jolla selviää on noin 15-20 vaippaa. Silloin osa on kuivumassa ja kuitenkin käyttöön riittää vaippoja. Saamasi taskuvaippa on mielestäni helppokäyttöisin viritelmä, siinä kun on imuosat ja kuori samassa paketissa! On olemassa myös vaippoja ns. sisävaippoja, joiden päälle laitetaan erikseen kuori, joka pitää kosteuden poissa vaatteilta. Tällaiset on sitten makuasioita, mistä systeemistä kukakin tykkää! Tuolta kestovaippainfosta löytyy todellakin kaikki kestovaipoista ja siellä on myös keskustelupalsta, jossa voi kysellä vaipoista ja niiden käytöstä. Toivon että vaippakokeilusi on hyvä kokemus! Itse ainakin aivan hurahdin niihin ja sainkin mukavan " harrastuksen" !

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Pesuaineen pitää sisältää saippuaa alle 5%



Saippua kerääntyy vaaippoihin ja varsinkin fleecen se tukkii jolloin pissa ei mene siitä läpi vaan valuu lahkeesta pihalle.



Tässä suora linkki KESTOVAIPPINFON pesuainetietokantaan jossa voit lueskella mitä eri pesuaineet sisältävät jotta ei tarvitse kaupassa kuluttaa aikaa lueskelemalla purkinkylkiä =)

http://www.kestovaippainfo.fi/tietokannat/?action=pesuaineet&mode=nayta…

Vierailija
4/7 |
29.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kaikki vauvan pyykki suositellaan pesemään hajusteettomalla pesuaineella, koska hajusteet saattavat ärsyttää turhaan herkkää ihoa. Ja vaikkei ärsyttäisikään, on se turha kemikaalikuormitus vauvalle. Vaippa on vasten hyvin herkkiä ihoalueita.

Vierailija
5/7 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole herkkäihoinen, ja käytän hajustettua pesuainetta, ettei vaipat varmasti haisisi.

Vierailija
6/7 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

scarlett80:


ei ole herkkäihoinen, ja käytän hajustettua pesuainetta, ettei vaipat varmasti haisisi.

No, meillä ei ole kyllä haisseet ihan hajusteettomallakaan pesuaineella. Mutta yksi tapa varmistaa, ettei hajuja tule, on lurauttaa vähän väkiviinaetikkaa huuhteluainelooraan, vaikka joka pesulla tai silloin tällöin.

Minulla on ihan päinvastoin, en voi sietää pyykkiä, joka tuoksuu!!! Siis jollekin keinotekoiselle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
10.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös noissa hajustetuissa saata olla se yli 5% saippuaa, joten silloin kai tukkii esim. kuivaliinakankaan. Eikä vaipat haise, jos pesuaine on hajusteetonta...Enemmän kai se haisee, jos hajua lähtee peittämään toisella -> kaksi eri tuoksua -> ei hyvä juttu.