Ärsyttääkö teitä etäpalavereissa ihmiset, jotka pitävät mikrofonia oman kommenttinsa jälkeen auki ja mumisevat itsekseen myönteleviä ääniä muiden vastauksia kuunnellessaan?
Kommentit (7)
Eivät sen enempää kuin aikanaan fyysisissä tapaamisissa ihmiset, jotka päästelivät myönteleviä äännähdyksiä toisen puhuessa, jos olivat asiasta samaa mieltä. Kuuluu normaaliin kommunikointiin, joka itse asiassa kärsii melkoisesti, jos kaikki pitävät koko ajan itsensä mutella, eikä puhuja saa mitään vastakaikua sanomisilleen. Eri asia on sitten, jos sieltä taustalta kuuluu hälyääniä tai joku syö tai juo mikrofoni auki.
En toivo ap:lle mitään pahaa, mutta toivon hänelle ns oikeita ongelmia, jotta tuollaiset asiat lakkaavat häiritsemästä.
No jos on alle 10 hengen palaveri ja yhteistä keskustelua, niin onhan se mukavaa että on vuorovaikutusta vaikka muminan tai naurahdusten muodossa :). Isommissa enemmän kuuntelutyyppisissä palavereissa olisi outoa.
Ei, koska osallisun vain sellaisiin kokouksiin ja palavereihin, joissa puheenjohtaja pyytää sulkemaan mikrofonit. Joissakin kokouksissa ne suljetaan automaattisesti, kun ei ole puheenvuorossa.
Ei.