Kamala kutina polvitaipeessa
Mikähän voisi olla syynä?
Olin pari päivää sitten koiran kanssa lenkillä(ihan kävelytiellä, ei missään metsässä) ja tunsin 2 pistosta jalassani. Toisen vasemman jalan reidessä, toisen oikean jalan polvitaipeessa. En nähnyt mitään ötökkää ja hetken päästä ei tuntunut enää mitään ja jatkoin matkaan.
No kotona polvitaive vähän kutisi ja rapsutin sitä. Taive on kuitenkin alkanut kutisemaan koko ajan enemmän ja nyt se on jo ihan punainen, nahka tuntuu kovalta ja "parkkiintuneelta" ja jalan koukkuun laittaminen tuntuu inhalta. Olen yrittänyt olla raapimatta sitä ja rasvannut ahkeraan. Oireet pahenevat aina ulkona.
Mikä ihme siihen oikein tuli? Ehdotuksia?Täytyy varmaan mennä lääkäriin.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Hyttynen voi ihan hyvin olla.
Luulin aluksi että oli hyttynen mutta siis polvitaipeessa on tällä hetkellä 10cm halkaisijaltaan oleva punainen läiskä jossa on pieniä ihonvärisiä nystyröitä.
Ap
Voiko olla aurinkoihottumaa? En ole aurinkoa erikseen ottanut. Joskus on käsiin tullut pieniä näppyjä jotka on kutissut.... mutta ei näin pahasti!
Ap
Hyttynen voi ihan hyvin olla.