Koronatartunnat hivuttautuvat hiljalleen ylöspäin, pari päivää pitkälle kolmattasataa
Myös stadissa tuplaantuneet tai triplaantuneet, kun välillä käytiin jo Hgissä 20 tasolla... Näinköhän lopultakaan tulee se suvantokesä, kun sitä on niin mainostettu kovasti, niin ihmisethän elävät jo mielikuvissaan sitä suvantokesää (ei vaaraa enää), ja kuinkas sitten käykään...?
THL: Suomessa on todettu 262 uutta koronavirustartuntaa, joista 54 Helsingissä
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) kertoo, että Suomessa on raportoitu 262 uutta koronavirustartuntaa. Yhteensä koko Suomessa on todettu epidemian alusta lähtien 89 532 koronavirustartuntaa.
Ainakin seuraavissa kunnissa raportoitiin tänään muutoksia tartuntaluvuissa:
- Helsinki: 54 tartuntaa
Kommentit (9)
Kyllä Helsingissäkin ilmaantuvuus (14 vrk) on laskussa.
Lukua nostaa yksittäiset pesäkkeet, esim. Lahti ja Salo.
Onko sulla mitään muuta elämää kuin korona-tilastojen kyttäys?
Vierailija kirjoitti:
Onko sulla mitään muuta elämää kuin korona-tilastojen kyttäys?
No kyllä normaalia ihmistä hiukka huolestuttaa, että tuleeko tästä kunnon kesää vai ei.
Viime kesä oli rajoitusten takia yhtä varomista, vieläkö pitää tämäkin kesä elää tuon tarttuvan viruksen armoilla.
Ja kyllä nuo lukemat ovat tässä vaiheessa aivan liian korkeita, kun pitkään olivat alle 200 tapauksen.
Luotan että rokotukset alkaat hillitä tartuntoja kunnolla heinäkuun puolin välein tienoilla.
Mutta luultavasti kesän ulkomaan matkailijat tuovat taas kotimaahan tuliaisina kaikki mahdolliset uudet variantit viruksesta.
Koska luonnollista kausivaihtelua ei ole, vaan on kyse kontaktimääristä: koulut, ravintolat, harrastukset ja tapahtumat.
Vierailija kirjoitti:
Onko sulla mitään muuta elämää kuin korona-tilastojen kyttäys?
Päivän tärkein uutinenko ei saisi kiinnostaa? Ymmärtääköhän ihmiset, että kyseessä on nyt lastemme tulevaisuus ja minkälainen Suomi tulee olemaan tulevaisuudessa?
Onko se paljon jos Ruotsissa on 6500 vrk.
En ihan vielä ostais. Fundamentit ei tue mitenkään. Keskiarvon alapuolella, monettakos päivää?
Varmaan Vapulla on jotain vaikutusta.