Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eipä kukaan voi ymmärtää toistuvia ongelmiani esim. työpaikoilla niin kauan kuin näkee minut objektiivisesti

Vierailija
12.05.2021 |

Minä itse huomaan kyllä sen, että toistuvasti saan pas--kaa niskaan työpaikoilla ja vastaavasti esimerkiksi asiakkaana kaupoissa lähes aina oikein mukavaa ja ystävällistä kohtelua.

En tosiaan tuo yhtään mitään aatteita julki millään tavalla. En vaatteilla, en puheilla. Eli minusta ei voi nähdä ulospäin mitä mieltä mistäkin asiasta olen. Olen sellainen rauhallinen, ujo. En puhu ylimääräistä, mutta puhun kun on tarvetta.

No ensinnäkin aivan valehtelematta valtaosa naíkkosrekrytoijista ei edes palkkaa minua alunperinkään.

Míe..kkosrekrytoijista ei tietenkään joka ikinen palkkaa, mutta huomattavasti helpompaa heidän kanssaan on asioida. Viimeisin naíkkosrekrytoija palkkasi minut puhelimessa, tavallisessa puhelussa ilman videota. Eli ei välttämättä ole tähän päivään mennessä nähnyt minua. Ellei sitten ole googlettanut kuvia jälkeenpäin. Hakemuksessani ei ollut kuvaa.

Mihin tahansa työpaikkaan jalallani astun, minulle tulee lähes aina paha olo henkisesti. En ole tyhmä, huomaan kyllä mikroilmeet ja eleet. Huomaan sanavalinnat. Huomaan pienet ilkeilyt.

Täälläkin aina kateelliset 🤡t mussuttavat, että olen itserakas tai vastaavaa XDDDD En todellakaan ole, mutta minkä minä sille mahdan, että koko elämäni ajan ulkomuotoni on ollut aina joko ongelma (naíkkosille) tai ainoa asia, joka kiinnostaa (mıekkosia.)

En minä mahda sille mitään. Enkä ala esittää tyhmää. Minua ei ole kasvatettu olemaan kovin itsetietoinen. Vanhemmat ovat kehuneet ulkonäköä aina silloin tällöin. Yleensä keskittyvät kyllä valittamaan sisällöstä milloin mitäkin XDDDDDDDD

Mutta kun he näkevät minut objektiivisesti. Eivät he voi ymmärtää mitä käyn ja olen käynyt läpi elämässäni toistuvasti. Minusta on aivan ihanaa, kun vanhemmat eivät ylistä minua vaan kohtelevat ihan ihmisenä, mutta heidän pitäisi ymmärtää, että usein muut eivät kohtele.

Olisi aivan ymmärrettävää, että saa pas--kaa niskaan töissä, jos tuo ilmi jotain mielipiteitä kovaan ääneen kailottaen. Jos käyttäisi vaatteita, joissa lukee typeriä tekstejä. Olisi kovaääninen, hölöttäisi asiaan kuulumatonta pas--kaa ja toisi itseään esille jatkuvasti. Mutta kun minun tarvitsee vain mennä ovesta sisään töihin ja heti tulee inhottava fiilis. Ei se tule tyhjästä, voin paljastaa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä olen kokenut työpaikoilla? Osa on palkkatöitä, osa työssäoppimisjaksoja, mutta työpaikkoja yhtä kaikki.

Minua ei ole moikattu (naíkkonen, ei ikinä oltu tavattu ennen eikä ollut mitään loogista syytä miksi hän käyttäytyi niin. Ei meillä ollut tietääkseni mitään ongelmia toistemme kanssa työssä.)

Tämä ei ollut yksi kerta, vaan hän käveli toistuvasti ohi minusta tervehtimättä.

Toisessa työpaikassa jälleen joku naíkkonen vältteli katsekontaktia. Olin kuin ilmaa. Kyllä hän yhden kerran sanoi jotain, sen jälkeen olin taas ilmaa.

Mitäs muuta? Yhdessä työssäoppimispaikassa (naíkkosvaltainen työpaikka) tein ihan hyvin hommia. Lensin pihalle, koska en mukamas ollut tarpeeksi oma-aloitteinen.

Vierailija
2/4 |
12.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhdessä kaupassa harjoittelijana pyysin vakkarityöntekijää laittamaan yhden tavaran hyllyyn, kun hän hyllytti samaa tavaraa siinä vieressä muutenkin ja ajattelin, että hän voisi varmaan heittää yhden ainoan tavaran puolestani hyllyyn. Sain kauhean ilkeilyryöpyn, että voin laittaa sen kyllä itsekin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tämäkin oli kirjaimellisesti yksi ainoa kerta. En pyytänyt häntä toistuvasti palvelijakseni.

Harmittaa edelleen, etten sanonut jotain ilkeää takaisin.

Vierailija
4/4 |
12.05.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet yksinkertainen pölvästi. Ei ihme, että joudut toistuvasti ongelmatilanteisiin, kun tulkitset asioita miten sattuu. Vaikutat hankalalta ihmiseltä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kolme yksi