Koska olen nainen, en voi matkustaa yksin
Olen 60 v nainen, aktiivinen ja kunnossa. Äitini mielestä en voim matkustaa yksin ilman miesta ulkomaille talveksi. Enhän edes tunne siellä ketään ja hänen mielestään en pärjää ollenkaan yksin. Olen kuitenkin pärjännyt ihan hyvin JOPA ilman miestä. Olen piiloaggressiivinen ja surullinen. Miten kertoa loukkaamatta, että nainenkin pärjää eikä ole avuton - jopa ILMAN miestä?
Kommentit (13)
Mitä sitä turhia itseensä selittelemään. Sen kun lähdet vaan.
Äitisi loukkaa sinua vähättelemällä. Ei se ole loukkaamista, kun sanoo oman mielipiteensä. Ehkä sinun ei kannata kaikesta äidillesi puhua.
Maksat vaan minun lentolipun, niin voin tulla henkivartijaksi ja allaspojaksi mukaan. Olen noin puolet nuorempi.
Ok siis tänne kirjoittaa 60-vuotias nainen siitä mitä hänen äitinsä ajattelee asiasta x ja y. Ihan kuin sillä ois hevonveemerkitystä tämän 60-vuotiaan kannalta.
Milloin aattelit ap katkoa ne esiliinannauhat ja itsenäistyä? Sitten kun äitisi kuolee?
Aloituksesi herättää kyllä myötähäpeää. PALJON.
Mun äitini on 76-vuotias eikä ole koskaan päästänyt tuollaisia sammakoita suustaan.
Ei sun tarvitse kuunnella, uskoa ja niellä tuollaista. Muissa kulttuureissa (ja vanhassa Suomessa myös) kyllä kummeksutaan, mutta viis siitä. Jokaisella on joskus ensimmäinen kerta yksin matkalla tai ulkomailla. Toisilla nuorempana, toisilla vanhempana. Menee vain, siinä oppii ja pärjää kyllä.
Kun itse matkustin ensimmäisen lentomatkan yksin, Kööpenhaminassa alkoi juuri laaja lentolakko ja jouduin kaksi kertaa uusimaan lentolipun. Olin ihan pallo hukassa ensin, mutta kyllä se siitä. Välilasku Frankfurtissa keskellä yötä ja taas ihmettelin mihin helkkariin voin mennä nukkumaan. Jonotin uuden lipun ja siihen kuului onneksi ilmainen hotelliyökin. Taas asia järjestyi.
Olen ollut 3kk Israelissa vapaaehtoistyössä. En puhu paikallista kieltä. Ankealla englannillani olen pärjännyt aina jotenkin. Kunhan vain menee ja edes vähän suutaan auki niin alkaa pärjäämään.
N45
Ööh... "kyllä äiti, ei äiti"...
Olet 60-v., et 6- tai 16-vuotias. Olen samanikäinen, tulin juuri kotiin vietettyäni talven Espanjassa.
Mihin maahan olisit matkustamassa talveksi, jossa yksinäinen nainen ei pärjää? Afganistaniin vai Saudi-Arabiaan?
Mene nyt terapiaan tuon äitisuhteesi takia.
Vierailija kirjoitti:
Mene nyt terapiaan tuon äitisuhteesi takia.
Komppaan ihan täysillä.
Ap vois myös hankkia kavereita joille avautua jottei sen tarvitse taivastella äitinsä sanomisia tuntemattomille netissä.
Ulkomailla on yleensä joku muukin suomalainen vakiasukas (tai matkaopas), siellä voi vaikka soittaa kerran kuussa tms, jos haluaa lisätä turvallisuutta. Riippuu ihan maasta.
Mitä se äidillesi luuluu. Hän vain pelkää jäävänsä yksin Suomeen ja tulee kaipaamaan sinua. Siksi höpisee tuollaisia.