Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun lapsi ei kehity kuten hänen pitäisi...:(

Vierailija
16.08.2006 |

Lapsemme kohta 5-v on ilmeisesti jotain häikkää kehityksessä. Aina olen jotain epäillyt ja 4-v neuvolassa otinkin asian puheeksi. Tyttö ei ota mielestäni kontaktia sillä tavoin kuin tämän ikäisen pitäisi, ei keskity eikä kysele yhtä paljon kuin kaksosveljensä. Hän on myös todella arka ja erittäin ääniyliherkkä! Elämä hänen kanssaa on aina ollut vähän vaikeaa, ujostelun takia on ollut hankala lähteä minnekään ja lisäksi tytöllä on ollut todellisia vaikeuksia kestää siirtymätilanteita (esim. sisältä ulos lähteminen tai toisinpäin) ja rutiinit niitä samoja.



Motoriikkakin on jäljessä, hienomotoriikka ilmeisesti 2,5-vuotiaan tasolla. Karkeamotoriikka onnistuu aika hyvin, tosin ei vieläkään ole kiinnostunut pyöräilystä eikä osaa hiihtää, uida eikä luistella.



Nyt ollaan aloitettu toimintaterapaia mutta voi pyhä sylvi, että voi olla rankkaa tällainen!! Pelottaakin hirveästi että pärjääkö tyttö yhtään ikäistensä joukossa. Tuntuu, että kaikki muut tän ikäiset (kaksosveli mukaan luettuna) osaavat jo kaikenlaista, kuten kirjoittaa nimensä, leikata saksilla, askarrella jne.



Tyttö pelkää myös kovin ikäisiään lapsia, nuorempien lasten kanssa leikki onnistuu jotenkuten, mutta tyttö lämpenee uusille tuttavuuksille erittäin hitaasti.



Miten eskarissa suhtaudutaan lapseen joka ei osaa esim. kirjoittaa? Ei siis osaa pitää kynää oikein kädessä. Harjoiteltu on kyllä mutta tyttö luovuttaa todella helposti kun ei ole keskittymiskykyä!

Kommentit (21)

Vierailija
1/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän poika myös tutkimuksissa. ikää 4v.



mulla on mennyt puoli vuotta asiaa sulatellessa ja nyt osaa jo ottaa asian aika hyvin.



se on hyvä että tutkitaan ja lapsi saa tarvitsemaansa toimintaa.



Vierailija
2/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta eikö sinulle ole annettu neuvolasta mitään lehtisiä tai nettiosoitteita tai vastaavaa mistä saisit tietoa ja vertaistukea! Et takuulla ole ainoa laatuasi! Voisitko itse ottaa yhteyttä vaikka yksityiselle lääkärille niin että saisit edes tietää tarkan " taudin" määrityksen eli ns miksi lapsesi kehitys on viivästynyttä. Jos saisit jonkin diagnoosin niin olisi varmasti suuri helpotus sinulle!! Ymmärän miltä tuntuu kun tietää että kaikki ei ole kohdallaan mutta ei tiedä mikä on vikana. Vaadi saada jonkinlainen diagnoosi lapsestasi! Eihän eskarihenkilökuntakaan osaa suhtautua asiaan oikein jos he eivät tiedä mistä on kyse.



Tsemppiä sinulle ja kaikki varmasti järjestyy parhain päin!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

(mahdollisen) diagnoosin.

Vierailija
4/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko tarhassa???



Tekisi varmasti hyvää edes puolipäivähoito erityisryhmässä

Vierailija
5/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hieman eri tavoin molemmilla, vanhempi käy erityisluokkaa erityiskoulussa ja nuorempi sijoittunee aikanaan yleisopetukseen tukitoimien kera.

Hanki lapsellesi mahdollisimman hyvät tutkimukset ja lääkärinlausunnot ainakin neurologilta ja psykologilta, hyvä että olette menneet/päässeet toimintaterapiaan, selvittäkää olisiko joistakin muista terapiamuodoista myös apua, selvitä onko teillä mahdollisuutta Kelan sairaanlapsen hoitotukiin ja niiden (korotetun ja erityis) mukanaan tuomiin ' ' etuisuuksiin' ' esim. sopeutumisvalmennuskursseihin. Olette oikealla tiellä kun olette alkaneet hankkia apua ja tukea lapsellenne!! Oikeanlaiset tutkimukset mahdollisimman varhaisessa vaiheessa ovat tärkeitä jotta selvitetään esim. kouluunmenoon liittyviä asioita. Ja älä huoli, sama lapsi se on kuin ennenkin : ) Anna hänelle mahdollisuus omana itsenään ja hanki mahdollisimman paljon tietoa.

Vierailija
6/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä liikaa odota valmista diagnoosia, usein sellaista ei löydy vaan lapsella on viivettä tms. jostain selittämättömästä syystä. Meillä on haettu vanhemmalle erityislapselle diagnoosia 6 vuotta ja nuoremmalle melkein 5 vuotta, eikä kummallekkaan ole löytynyt ' ' yhtä ainoaa diagnoosia' ' , vaan molemmilla on monesta pienestä osasta koostuva ' ' diagnoosi' ' .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän, että luultavasti tytön olisi parempi olla tarhassa, mutta kun meillä on niin pitkä matka lähimpään tarhaan! Ei käydä töissä sinnepäinkään. Pph on tässä lähellä. Lasten pph ei myöskään ole mikään aktiivinen askartelija, joten tuntuu ettei tyttö sielläkään kehity. Pitäisikö silti mielestänne viedä päiväkotiin? Hankaloittaisi kyllä elämäämme aika lailla, mutta jos se olisi lapsen parhaaksi?



Toisaalta tyttö on niin hirveän arka, etten usko että hän edes pärjäisi päiväkodissa. Pelkää ääniä ja ihmismassoja yli kaiken!!



Aspergeria olen itsekin miettinyt ja myös Dysfasiaa.



Ap

Vierailija
8/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä missäpäin asutte mutta alueellanne on varmasti ainakin Kelto (kiertävä erityislastentarhanopettaja). Ottakaa häneen yhteyttä ja pyytäkää tapaamaan tytärtänne, hän osaa myös auttaa eteenpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo diagnoosi olisi helpotus, mutta toisaalta itsekin pelkään ettei sellaista löydy! Tavallaan tytössä on monia " outoja" piirteitä, toisaalta hän on joskus yllättävän normaali. Eron " normaaliin" tietysti huomaa helposti kun hänellä on kaksosveli ja saman ikäinen serkkukin!



Psykologin pakeilla kävimme kerran ja se meni yllättävän hyvin. Psykologin mielestä tytössä ei olisi mitään suurta " häikkää" mutta jotain kyllä epäili kun lähetti toimintaterapiaan. Olemme taas menossa psykologille tän kuun lopulla.



Entäs neurologi? Kannattaisko sellaisia tutkimuksia vaatia? Toimintaterapeutti ehdotti myös puheterapiaa, katotaan saisimmeko sitä...

Vierailija
10/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole koskaan ennen kuullutkaan " keltosta" ! Onkohan kaikissa kunnissa sellainen? Eli tarkoitatko että hän voisi käydä tyttäreni hoitopaikassa vai miten tällainen toimii?



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on hoidossa ja erityislastentarhanopettaja käy siellä vetämässä pienryhmälle toimintaterapiaa. samalla arvioi kehitystä.



2 (?)

Vierailija
12/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdottomasti kannattaa hankkiutua neurologin puheille, hän on ' ' tämän alan' ' erikoislääkäri, samoin psykologin luonak äyntejä kannattaa olla useampi. Ja ehdottomasti uskallan oman kokemukseni perusteella suositella päiväkotia erityislapsille, meillä oli onni saada vanhempi erityislapsi integroituun erityisryhmään päiväkodissa aikoinaan ja pakko sanoa että en tiedä mihin olisimme päätyneet ilman sitä tukea ja osaamista mitä sieltä saimme. Nuorempi erityislapsi on tavallisessa päiväkotiryhmässä erityislapsena, päiväkodin erityislastentarhanopettajan tarkassa valvonnassa. Ja kuten sanottu, ennen koulun ja eskarin alkua kannattaa selvittää mahdollisimman paljon jotta tietää missä lapsen on paras koulunsa käydä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko puheen kanssa ongelmia...



Meillä tyttö dysfasia ryhmässä, kielellistä viivästymää + jotain motorisiakin ongelmia. Esim. pyörällä ajamisen oppiminen ollut tosi hidasta jne...



Meillä oltiin aluksi myös pph, mutta pidimme kokousta juuri kiertävän erityislastentarhaopettajan kanssa, ja vaihdoimme pienryhmään päiväkotiin, koska siellä on huomattavasti paremmat lähtökohdat tukea lapsen kehitystä kuin pph:lla. Joten oma kohtaisesta kokemuksesta voin suositella päiväkotia...



Vierailija
14/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En nyt ole ihan varma mutta käsittääkseni kaikissa kunnissa on Kelto tai sitten parilla kunnalla yhteinen, saattavat tietty olla kiireisiä pienessä kunnassa mutta ota yhteys päivähoidonpäällikköön jos et suoraan löydä Kelton numeroa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kelto on niemenomaan ' ' kiertävä' ' eli voi käydä tyttäresi päivähoitopaikassa tai vaikka teillä kotona : ) Meillä Kelto kävi kotona nuoremman erityislapsen päiväkotiinmenovaiheessa ihan juttelemassa ja kartoittamassa tilannetta, meillä oli tosin silloin jo takana vuosien tutkimukset ja sairaalajaksot. Myös foniatri (äännepuolen erikoislääkäri) saattaa voida auttaa, en nyt muista oliko tytölläsi puheen ja/tai ymmärtämisen ongelmia.

Vierailija
16/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pph jotain mainitsi tässä ennen lomaansa että nyt syksyllä sinne tulee joku erityislastentarhanopettaja erityisesti katsomaan kaikkia ensi syksynä eskariin meneviä (pph:lla siis hoidossa minun kaksoseni ja toinenkin 5-v poika). Eli voisko kyse olla juuri Keltosta, joka on sinne tulossa? Kun pph puhui jotain että tämä henkilö katselee vähän mitä lapset osaavat tms.



Pitää tosissaan miettiä tuota päiväkotia... Otan asian puheeksi psykologin kanssa kun menen sinne parin viikon päästä!



Ap

Vierailija
17/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos puheessa jotain hämminkiä, niin silloin kannattaa vaatia myös foniatrin lausuntoa.... sen jälkeen meillä ainakin kaikki asiat lähtivät rullaamaan vauhdilla, esim. kelan kuntoutukset

Vierailija
18/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tytöllä on nimenomaan sekä ymmärtämisen että tuottamisen kanssa vaikeuksia.



ap

Vierailija
19/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

otappa myös yhteys neuvolaan, ja vaadi lähetettä nyt puheterapeutille ja selvitä mitä kautta pääsisit nopeiten foniatrille!



Asia kannattaa laittaa vireille jo ennen eskari vuotta,.... koska jonot kuntoutuksiin ovat välillä melkoiset... jotta eskaria aloittaessa olisi kaikki mahdolliset tukitoimet selvillä!



Kaikki vain lapsesi parhaaksi ja tukemiseksi

Vierailija
20/21 |
16.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä vahvasti dysfasialta (itselläni 2 dysfaattista). Nyt tuntuu, ja onkin kyllä varmasti raskasta, mutta kunhan kuntoutukset saadaan käyntiin ja niitä on vuoden verran ehditty toteuttaa, ja (en nyt ehtinyt lukea koko ketjua) toivottavasti saat lapsen johonkin hyvään ryhmään esim. ryhmikseen, niin kehityksessä mennään ryminällä eteenpäin. On uskomatonta miten arasta ja hiljaisesta lapsesta saadaan ryhmiksessä/päiväkodissakin reipas ja ulospäinsuuntautunut kunhan terapioissa ensin saadaan vuorovaikutus toimimaan paremmin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kahdeksan