Miksi siitä ei synnykansainvälistä paskahalvausta kun Turkki vaatii jopa muita maita olemaan tunnustamatta Armenian kansanmurhaa?
Kuvitelkaa joku Angela Merkel vaatimassa ettei holokaustia tunnusteta. Aivan sama asia.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Erdogan on eurooppalaisittain ajateltuna muslimi. Häneltä ei odoteta yhtä hyvin argumentoituja lausuntoja kuin Merkeliltä.
Korjasin.
Ketä kiinnostaa joku vanha ja väsynyt Biden?
Sakemannien julmuudet on kaluttu ja kauhisteltu loppuun. Ne muut kansanmurhat on unohdettu ja painettu villaisella. Turkki kyllä hävisi ensimmäisen maailmansodan, mutta ei niin perusteellisesti kuin Saksa toisen. Häviäjät eivät kirjoita historiaa, ja mitä pahemmin saa turpaansa, sitä vähemmän pääsee kirjoittamaan.
Huolestuttavaahan se on, mutta kuten ylempänä on jo sanottu, niin Turkkiin ja etenkään herra Erdoganiin eivät ehkä kohdistu ihan samanlaiset odotukset kuin Euroopan arvostetumpiin valtioihin tai poliitikkoihin.
Kyllä Turkin politiittinen tilanne ja ilmapiiri nähdäkseni tunnistetaan yleisesti ongelmalliseksi. Epäselvää on kuitenkin se, mikä olisi paras tapa suhtautua ja vaikuttaa asiaan. Mitä uskot "paskahalvauksella" Turkin suhteen saavutettavan? Mitkä olisivat lähestymistavan hyödyt ja riskit?
Erdogan on eurooppalaisittain ajateltuna varttipimeä. Häneltä ei odoteta yhtä hyvin argumentoituja lausuntoja kuin Merkeliltä.