Viemärin haju kun pyykkikone on päällä?
Eli kun pistää pyykkikoneen päälle, tulee kerran pesuohjelman aikana viemärin hajun lehahdus ja sama haju kun ohjelma on juuri lopettamassa. Eli mahd.silloin kun kone poistaa vettä?
Mistä mahtaa johtua? Lattiakaivon hajulukossa?Tätä hajua ei oo aina ollut? Eikä siis haise ikinä viemäri muuten kuin pyykkiä pestessä eikä tosiaan silloinkaan koko ohjelman ajan. 🤔 Kun pyykit on pesty haju on kadonnut heti.
Kommentit (39)
Onko vanha putkiemppaamaon kerrostalo?
Sama! Vain pesuohjelman alussa. Kaivo on putsattu, hajulukko näyttää toimivan. Poistoputkesta valuu vesi. Ei haise, kun tuon kerran ohjelman aikana.
Viemäriputket vaihdettu vuosi sitten uusiin.
Viemäri tukkeutumassa? Vesi tuo mukanaan hajua. Avaa ne röörit ja tsekkaa.
Vierailija kirjoitti:
Sama! Vain pesuohjelman alussa. Kaivo on putsattu, hajulukko näyttää toimivan. Poistoputkesta valuu vesi. Ei haise, kun tuon kerran ohjelman aikana.
Joo, tosi kummallista.
ap
Ja siis tosiaan omakotitalo, viemäriremppa tehty vuosi sitten.
Tainnut kertyä "savea" koneeseen. Eli pesette muutaman kerran 90 C ohjelmalla ja pesuaineeksi reilusti sitruunahappoa. Sen kumikauluksen olettekin varmaan jo putsanneet.
Jatkossa kannattaa käyttää nestemäistä pesuainetta, missä ei ole zeoliittia.
Fosfaattia koneessa sitä tukkimassa? Meillä tuo ongelma samoin pyykkien tunkkaisuus katosi kun aloin käyttämään huuhteluaineena laimennettua etikkaa.
Vierailija kirjoitti:
Nukkasihti tyhjennetty?
On
Muutamankin kerran. Puhdas on.
Sama juttu täällä. Mistähän johtuu.
Mielestäni alkoi sen jälkeen kun tässä tehtiin viemärien sukitus asukkaille. Kyseessä siis kerrostaloasunto.
Poistoletku on osittain tukossa haisevaa mähnää. Koneita pitäisi välillä pestä tyhjänä ilman pesuaineita
Irrota poistoletku ja katso onko sinne kertynyt nöyhtää.
Pesuainejäämät alkavat myös haista. Eli kone on likainen
Tuota 90 asteen pesua olen kokeillut ja muutenkin säännöllisesti käyttänyt koneen kunnon säilyttämiseksi. Silti haisee.
Pyykinpesuaine on aina ollut nestemäistä zeoliititonta
Vierailija kirjoitti:
Onko vanha putkiemppaamaon kerrostalo?
Putkiemppaamaon?
Meillä pesukone laskee veden sellaiseen viemäriin mitä ei käytetä mihinkään muuhun, ja ajoittain ilmenee AP:n kuvailemaa ongelmaa.
Ongelma korjaantuu kun puhdistaa viemärin. Epäilen että siellä pääsee balteeritasot kasvamaan kun viemäriä ei käytetä päivittäin.
Vierailija kirjoitti:
Sama juttu täällä. Mistähän johtuu.
Mielestäni alkoi sen jälkeen kun tässä tehtiin viemärien sukitus asukkaille. Kyseessä siis kerrostaloasunto.
Jos käyttää pesupulveria, niin siitä kertyy savea koneeseen, joka alkaa mätänemään ja lopuksi koko mylly haisee todella etovalta. Varsinkin jos ei ole ollut tapana kuivata sitä kumikaulusta.
Kannattaa käyttää nestemäistä pesuainetta niin välttyy tuolta.
Joo, kertokaa, jos tiedätte. Sama vika.
Pesukoneen peseminen ja peseminen ja peseminen ei poistanut ongelmaa, eikä viemäreiden puhdistaminenkaan.