Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Venäjä / Ukraina

Vierailija
21.04.2021 |

Kertokaas tyhmälle, että mitä siellä Ukrainassa on sellaista, että maailman edelleen pinta-alaltaan suurimman ja luonnonvaroiltaan rikkaimman valtion pitää vielä saada? Vai onko se jotain mitä en juuri nyt tajua?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
22.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki perustuu ryöstelyyn ahneus kateus. Juostaan ympäriinsä ahmimassa.

Vierailija
2/5 |
22.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halutaan liittää alamaiskansat äiti-Venäjään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Venäjä tarvitsee puskurivaltioita NATOa varten. Muuten virallisen opin mukaan se aiheuttaa painetta Venäjän hajoamiselle Siperiaan asti. Toinen syy venäläisväeston suojeleminen Ukrainassa. Kolmas syy on halu asettaa stoppi jenkkien Euroopan miehityksellä.

Vierailija
4/5 |
22.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka muistaa, kuinka Ilta-Sanomat uutisoi viime keväänä, että Venäjällä levitettiin disinformaatiota, että suomalaiset kohtelivat venäläisiä sotalapsia julmasti sodan aikana. Suomen valtamediassa peloteltiin, että Venäjä on nyt hyökkäämässä koronan varjolla Suomeen. Vaan mitä on tapahtunut vuodessa

On käynyt ilmi, että koko virus on lähtenyt liikkeelle Kiinasta, myöhemmin käynyt ilmi, että se virus on lähetetty Usasta Wuhaniin. Venäjällä ei ole sen kanssa mitään tekemistä, eikä se ole hyökännyt Suomeenkaan tässä vuoden aikana. Sen sijaan, kaikki EU-maat ovat luoneet narratiivia, että Venäjä on suurin uhka maan päällä, eli tahallaan on luotu uhkakuvaa, mikä ei perustu mihkään todelliseen uhkaan. Lukekaa Venäjän uutisia, ihan rauhassa siellä elelevät, korona hoidettu hyvin, on ollut rajoituksia, mutta veikkaavat, että on ohi parissa viikossa kokonaan siellä. Talous on nousussa, kansa seisoo Putinin takana lukuunottamatta Navalnyin oppositiota ja muutamia lapsenuskoisia teini-ikäisiä, jotka fanittavat Navalnyitä. Onhan se ihan komea.

Eräs kirjoittaja kirjoitti laudalla, ja hyvin on hokannut, eli kysyi

Miten on mahdollista, jos Navalnyi on vankina jossain todella pahamaineisessa vankilassa, ja häntä kohdellaan kaltoin ja jopa väitetään, että mu rh ataan hitaasti, että hän kuitenkin roikkuu jossain Instagramissa kaiken aikaa?

Vierailija
5/5 |
22.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ukrainalla on laajat maakaasukentät ja Mustan meren öljy on varmaan osaltaan luonut jännitettä. Miten on, menettikö Ukraina öljyn Krimin ohella?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kahdeksan