Suomalaiskoodari tilittää: tein 50 tuntia töitä putkeen
Kommentit (9)
Olisi varmaan voinut mennä nukkumaan välissä. Ei ketään voi pakottaa työskentelemään 50 tuntia putkeen. Viranomaisille vaan asia
Tyhmä paljon töitä tekee, viisas selviää vähemmällä.
Taivaspaikka ansaittu? Vai voisiko kuolinvuoteella olla jokin muu asia mielessä kuin arkityö?
Aika normaalia, että käytetään jotain vuosikymmeniä vanhaa tietokonejärjestelmää ja yrityksen johtoa ei kiinnosta uusia systeemejä, ennenkuin homma kaatuu.
Tämä on sinänsä ymmärrettävää, kun uuden hintalappu voi olla satoja tuhansia euroja. Lykätään ongelmaa tuleville sukupolville. IT tuki on saattanut varoittaa vuosikausia, että varaosia saa vain tuurilla kirpputorilta, jos sieltäkään.
"Uusikoot sitten uusi TJ kun itse olen 4 vuoden päästä eläkkeellä."
Mutta sillähän se raha tehdään, kun tajuat olevasi tämän ikälopun järjestelmän ainoa mestari.
Tiijä hänestä onko totta. Tuo asenne kuitenkin että tehdään vain laskutettavaa asiakastyötä vaikka omat systeemit olisi mitä tahansa omia viritelmiä jotka pysyy kasassa purukumilla ja rautalangalla on turhankin yleinen.
Harvemmin ne kuitenkaan ihan noin monesta kohdasta on yhtäaikaa rikki kuin tämän tarinan systeemit. Suuri osa firmoista sentään tajuaa että varmuuskopiot on elintärkeät.
Kyllä IT-alalla on mukavaa.