Atooppinen iho
Olen 16 vuotias tyttö ja olen kärsinyt koko ikäni todella pahasta atopiasta koko kehon iholla. En tunne oloani hetkeäkään hyväksi omassa ihossani. Tämä on yhtä helvettiä enkä jaksa enää sekunttiakaan. Mulle on määrätty kaiken maailman rasvoja ja kortisoni kuurin olen saanut suun kautta eikä mikään auta. Luin netistä jostain piikitettävästä lääkkeestä nimeltään Dupilumabi mutta sen sanotaan olevan vain yli 18 vuotiaille..en kestä enää tälläistä elämää jossa olen koko aikaisessa kivussa, kutinassa, kirvelyssä ja polttelussa. Onneksi kesä on tulossa että pääsee järviveteen uimaan. Se ei kirvele. En pysty edes suihkussa pesemään kehoani saippualla kun vesi jo kirveltää niin paljon että meinaan huutaa kivusta. Tää on yhtä helvettiä ja häpeän ja yritän piilotella ihoani parhaani mukaan mutta kasvojen iho on yksi pahimmista kohdista ja en sitä pysty piilottamaan. Lukiolaisena on paljon muutenkin stressiä ja se vaan pahentaa tilannetta. Haluaisin edes hetken rentoutua ja päästä eroon tästä kivusta ja kutinasta. Onko tuota pistettävää lääkettä mahdollista saada alle 18 vuotiaana vai joudunko kärsimään siihen asti?
Ehkä kannattaa jättää saippua pois, pelkällä vedelläkin pesu usein riittää tai vesi+perusvoidepesu.
Oletko tutkinut ruoka-asioita, lisääkö jokin ruoka-aine tai stressi atopiaa? Entä onko kokeiltu UV-valohoitoa?
Yhdellä nuorella helpotti, kun alkoi syödä hyviä rasvoja, kalsiumia, D-vitamiinia, lisäsi C-vitamiinia sisältävien hedelmien syöntiä ja alkoi juoda paljon vettä. Ja jos muuten käy, niin jotain kalaöljyvalmistettakin ehkä kannattaisi kokeilla.
Ehkä kannattaa muutenkin kokeilla jättää ruokavaliosta pois valkoinen sokeri, karkit, limut. Jospa vaikka jo kuukauden kokeilulla näkisit onko siitä apua. Jos ei, niin ainakin olisit kokeillut.