Olenko paha ihminen?
Aamulla soitti Intiasta "microsoftin" työntekijä nainen. Haukuin pataluhaksi. Puhelu oli ohjattu Suomalaisen numeron kautta.
Työpäivän aikana soitti samaisen "microsoftin" mies työntekijä. Haukuin vielä pahemmin. Tämä puhelu tuli yksityisestä numerosta.
Kommentit (13)
Kertoisitko meille joilla on salainen numero mistä on kyse?
Siis tiedätte varmaan, että jos niiden neuvoja kuuntelee, niin ne lukitsee teidän tietokoneen, ja joudutte maksamaan lunnaita, että se avataan uudelleen. Luultavasti myös kaikki mahdollisesti arvokas tieto otetaan talteen. En ymmärrä miksi näille muka tulisi olla kohtelijas. Ammattirikollisia.
Mä lyön luurin korvaan ja estän numeron. Älä turhaan tunne huonoa omaatuntoa. Heidän on valjastettu rikolliseen toimintaan, petokseen, kavallukseen, varkauteen. Seuraavalla kerralla saat käyttää aiempaakin julmempia sanoja.
Et ole paha ihminen. Kerran leikin tyhmää jonkun aikaa tärvätäkseni aikaa. Sitten huusin tyyliin haista paska saatanan m*lkku. tee jotain hyödyllista elämälläsi, idi**tti! Sulki luurin nopeasti
Jonkun ajan päästä tuli uus puhelu. Vastasin normaalisti. Ilmeisesti muisti äänen kun sulki suoraan :D
Minullekin soitti tänään microsoft huijari, en vastannut, estoon meni.
Ensin pommittivat työpuhelimeen ja kun estin puhelut, siirtyivät omaani, salaiseen numeroon.
Röyhkeää.
Mullekin soitti kerran. Satuin olemaan juuri veskissä kunnon ripulipaskalla, joten laitoin luurin pönttöä kohti ja annoin pyllyn paukkua kunnon sarjatulta.
Idea on seuraava: Sinulle palautetaan rahaa jostain palvelusta. Tietokoneesi yhdistetään palvelun tarjoajan koneeseen. Sinut ohjataan palveluntarjoajan sivulle. Hupsistakeikkaa rahaa siirtyykin liikaa ja työntekijä on saamassa potkut. Voit kuitenkin ohjatusti palauttaa verkkopankissasi tuon summan (tai maksaa google play maksuina tms.). Näin oikea raha siirtyy huijareille.
Tästä videosta saa toimintamallista aika hyvän käsityksen.
Olisi mahtavaa, jos osaisin huijata näitä huijareita takaisin niin kuin nämä tyypit!
ap
No aika velho täytyy olla jo puheluun vastaajankin, jos saa jotain selvää tuon intialaisen höpötyksestä 🙄
Minä joka kerta puhelen heidän kanssaan pidemmän tovin. Harmi että englantini ja rietokoneen käyttö on niin huonoa etten osaa ikinä tehdä sitä mitä pyytävät xD
Vierailija kirjoitti:
Minä joka kerta puhelen heidän kanssaan pidemmän tovin. Harmi että englantini ja rietokoneen käyttö on niin huonoa etten osaa ikinä tehdä sitä mitä pyytävät xD
Tuskin sun englanti noin huonoa voi olla.
Minunkin tekisi mieli sanoa heille suorat sanat, mutta nykyään lyön luurin korvaan kun kuuluu ”Hello” ja takana tietokoneiden surinaa ja toimistohälyä. Rasittavia!