Deittailusta yli 10 vuotta - mitä tarvitsee tietää?
Erosin pari vuotta sitten ja nyt tekisi mieli kokeilla deittailua. Mutta vähän pelottaa kun on yli 10 v sitten viimeksi käynyt treffeillä.
Jännittää oma kroppa, olen jo 40 + ja lapsia on. Pelkään miten mies suhtautuu mun kroppaan jne.
Mitä tarvii tietää jos ei ole deittaillut näin pitkään aikaan?
Kommentit (15)
No ainakin kannattaisi tuon teinimäisen pähkäilyn tilalle hankkia hiljalleen terve keski-ikäisen itsetunto. Harvemmin kellään sitä täydellistä kroppaa on ollut koskaan.
M
Ei kyse ole kropasta, vaan hyvästä itsetunnosta ja aidosta kohtaamisesta.
Deittailu ei ole vartalon esittelyä. Eikä sitä tarvitse näytellä muutenkaan, jos ei halua.
Seksiseuraa voit saada, mutta kukaan ei oikeesti halua sua, kun sulla on lapsia. Tää on nykyään ruma totuus. Turha murehtia omaa vartaloa.
Ei tarvitse tietää yhtään mitään. Tärkeintä on, että pimppi on posliini ja että olet valmis ottamaan suihin ensimmäisellä tapaamisella.
Itse en ole koskaan deittaillut ja ikää 36, nainen olen. Muutama miestuttavuus on tullut vastaan elämän varrella, ilman mitään sivustoja tai sovelluksia. Kunhan laihdutusprojektini on ohi, tai ainakin hyvällä mallilla, niin ehkä kokeilen deittisivustoja, ovathan sieltä monet kumppanin löytäneet (jos se mies ei siis tule livenä vastaan missään).
Kertakäyttökulttuuri. Älä ota henkilökohtaisesti, jos seksistä ei seuraakaan mitään suurempaa.
Vierailija kirjoitti:
Kertakäyttökulttuuri. Älä ota henkilökohtaisesti, jos seksistä ei seuraakaan mitään suurempaa.
Tämä. Ja nimenomaan tämä.
Viime keväänä Tanskassa tiukimman lockdownin aikaan tyttäreni löysi Tinderistä kumppanin. Tämä johtui siitä, että nuoret aikuiset miehet, ne, jotka halusivat vain seksiä kaikkosivat kuolemanpelossaan Tinderistä. Samoin kävi useimmille naisille. Joten Tinderissä olivat vain ne, jotka olivat liikkeellä tositarkoituksella ja joille sopi tavata ulkona kävellen ja pyöräretkillä ja piknikeillä. Heitä oli vähän. 30 vuotias tyttäreni ja hänen hieman vanhempi poikaystävänsä löysivät toisensa. Tarinan opetus on se, että kumppanin löytäminen vaatii rohkeutta. Se mikä luetaan rohkeudeksi on sidoksissa aikaan ja kulttuuriin. Uskalla olla oma itsesi, vaikka se olisi jotain muuta, kuin valtavirtaa tai meille myytyä ihannetta. Onnea Sinulle kumppanin löytämiseen. Toivon, että löydät haluamasi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kertakäyttökulttuuri. Älä ota henkilökohtaisesti, jos seksistä ei seuraakaan mitään suurempaa.
Tämä. Ja nimenomaan tämä.
Olen samaa mieltä, että maailma on muuttunut. Vaikka menis mukavastikin, niin toinen voi olla jo aidan takana katsomassa, löytyiskö vielä parempaa jostain. Suhteen kehittymiselle ei anneta aikaa, mutta eihän kaikki suhdetta etsikään, ei siinä mitään.
Että seksuaalinen kiinnostus ei tarkoita muita tunteita.
Älä tee sitä! Säilytät mielenterveytesi...
Nykyään pierututtuus on tapana hankkia ensitreffeillä, mieluiten heti alkuunsa.