Päästin ikkun välissä olevan kärpäsen sisälle asuntooni :). Rupesi säälittämään, kun se kökki sielä kylmässä :(
Mulla on sotkuinen keittiö josta löytyy varmasti ruokaa sille.
Se on varmasti parempi elää täällä lämpimässä :). Yöksi tulee kuitenkin kylmä jotenka se paleltuisi ikkunnan välissä taikka ulkona!
Kommentit (17)
Se oli kiltisti tehty. Jos huomenna paistaa aurinko, voit päästää sen hetkeksi ulkoilmaan ja kun se iltaa kohden palaa ikkunan taakse, takaisin sun keittiöön.
Vierailija kirjoitti:
Ihana <3
Siitä minä en tiedä, mutta halusin vain pelastaa sen. En tarkoituksellisesti pyrkinyt tekemään itsestäni ihanaa ihmistä.
T.ap
Yöllä asia voi alkaa kaduttaa.
Sitten metsästät sitä lätkän kanssa 😬😅
Olet kuin miä. Kiltisti tehty, kaikkea hyvää sulle!1
Muista jutella sille. Kärpänenkin kaipaa seuraa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ihana <3
Siitä minä en tiedä, mutta halusin vain pelastaa sen. En tarkoituksellisesti pyrkinyt tekemään itsestäni ihanaa ihmistä.
T.ap
Et niin, siksi ootkin ihana. Jos näytöksen vuoksi oisit pelastana sen olisit hyvesignaloinut ja ollut tekopyhä.
Kaikkea hyvää sulle.
Hyvä, että päästit pois ikkunan välistä, ne ei oikein löydä sieltä ulos. Ei kyllä ikkunaltakaan, jos se ei ole apposen auki. Voit sitten lasin ja postikortin kanssa päästää vapauteen.
Kärpäsen kuuluu elää villinä ja vapaana. Palauta se luontoon, kyllä se siellä pärjää. (Tai jos ei pärjää, niin joku muu mukava otus saa siitä sapuskaa.)
Itse kohtelen kaikkia eläimiä tasapuolisesti, joten en voi välittää heidän elämästään. Miksi olisin oikeutettu tappamaan hyttysen, mutta en koiraa?
Ootko tyhmä ap. Noin juuri vangitset sen kärpäsen ja se törmäilee vain ahdistuneena ikkunaan ja oleilee katossa.
Sen kuuluu elää luonnossa ja sinne se haluaa. Jos on liian kylmä niin se vaipuu takaisin horrokseen. Sinusta se ei piittaa tippaakaan vaan pitä sinua pelottavana uhkana!
Se on talvehtinut siellä. Alkavat heräillä. Päivällä laske ulos vaan. Sovitte jonkun merkin mistä tiedät että hän haluaa takasin sisälle. Jos ei harakka nappaa ennen sitä.
Mä heitän niitä ulos, jossa vain alfat selviytyy ja parittelee. Toisin kuin tarinamme mies.
En voisi nukkua yötäni jos tietäisin kärpäsen olevan sisällä! Jossain vaiheessa se tulee kuitenkin surisemaan siihen lähelle. Sitten yöllinen kärpäsen metsästys kärpäslätkällä :)
Muista myös antaa hämähäkeille mahdollisus.
Oikein! Miettikääpä asiaa niin että tuonkin kärpäsen syntyminen ja olemassaolo on universumin mittakaavalla ainutlaatuinen ihme, jollaista ei esiinny missään muualla kuin maaplaneetallamme nykytiedon valossa. Kärpäsen evoluutioon on tarvittu miljoonia vuosia ja mittaamattomasti kosmista energiaa.
Mikä oikeus kenellekään olisi pyyhkäistä sitä pois tai antaa vaan kylmästi tuhoutua?
Tosi ihanasti tehty. Monet ihmiset on aina lätkimässä kärpäsiä kuoliaaksi. Itse tykkään kun kärpänen kävelee vaikka kädessä tai jaloissa se on kiva tunne vähän sama kun joku hipsuttaisi tai silittäisi hellästi
Ihana <3