Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Siilistä salmonellaa?

Vierailija
11.08.2006 |

Tässä suloinen, mutta samalla inhoittava asia, eli meillä on ok-talon marjapensaiden alla ollut jo 3 kesää siilin ruokintapaikka. Siinä käy säännöllisesti 3 siiliä. Nyt naapurin 2v tenava on alkuviikosta käynyt omin luvin tonttimme puolella ja räplännyt ruokintalautasia.



Naapurin rouva haki lapsensa pois toruen " hyi hyi jne" . Äskettäin tulimme mieheni kanssa iltalenkiltä ja naapuri huusi kohdalla, että hävitätkää ne siilin ruokinta-astiat, lapsi sai niistä salmonellan, on ollut lääkärissä, tulokset tulivat tänään.



Onko totta, että siili levittää salmonellaa? Emmekä varmasti aio lopettaa ruokkimista omalla maallamme, pitäköön tenavansa omalla puolellaan. Siilit ovat jokailtaisia vieraita meillä, nyt on juuri opittu antamaan sopivat ruoka-annokset niin, etteivät turpoa liikaa tai kärsi janosta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Salmonellaa on siilin ulosteissa. Ja siili ei ole siisti eläin, se kakkii yleensä ruokapaikan viereen, kävelee ulosteissaan ja sitten vielä usein laittaa etukäpälät ruoka-astiaan.



Eli kyllä siili on aikamoinen salmonellan levittäjä. Muistathan että siili on rauhoitettu, aika monet ruokkivat silti. Siiliä ei saa vangita eikä vahingoittaa.

Vierailija
2/4 |
11.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Wiskas-kissanruokatölkki menee yhdelle siilille 4 päivässä. Lapset (5 ja 7) laittavat ruuan ja saavat katsoa klo 22:een, josko siili siihen mennessä on käynyt syömässä. Kävi tänäänkin. Toki siisteys, käsien pesu, ruoka/vesivatiin ei kosketa, kakat kerätään pois jne on opetettu lapsille. Ihan mukavaa katsottavaa, kun " aatu" taivaltaa nurmikolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

varsinkin kun olet jo aloittanut! Kun kädet pesee hyvin aina astioita käsiteltäessä, ei vaaraa salmonellasta ole.

Kissanruoka sekä raksut, kala, liha, juusto ja maapähkinät ovat hyvää ruokaa siileille. Juomaksi puhdasta vettä. Ei maitoa, siilit ovat laktoosiallergikkoja!

On ne vaan ihania otuksia, naapurin tenava pysyköön omassa pihassaan..

Vierailija
4/4 |
12.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhden siilin päälle, oli kuulemma tullut tielle ja pysähtynyt siihen, ei mahiksia väistää jonossa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä viisi