Mitkä on tään Stalin tyylisen väestön pakkosiirtojen lopputulokset?
Tehdään maaseudulla ja taajamilla asuminen mahdottomaksi tekemällä autoilusta mahdotonta.
Väki siirtyy kaupunkeihin ja kaikki yritystoiminta maaseuduilla ja taajamissa kuolee eli meillä on aivan tolkuttomasti työttömiä, jotka ei tuota verovaroja.
Suomella on erinomainen sosiaalijärjestelmä, mutta se on kallis, ilman verovaroja ja suurilla työttömyysluvuilla se on pakko ajaa alas.
Toki työttömyysluvut laskee kun talvi ja nälkä alkaa tappamaan asunnottomia.
Kommentit (4)
Vertaus Stalinin ajan väestönsiirtoihin on hieman yliampuva.
Tunnen olevani maalla asuvana viheliäinen anarkisti, joka pilaa hyvän kaupungistumisen. Mutta en halua kaupunkiin, tulisin varmaan hulluksi kerrostalossa ja se ei olisi yhteiskunnallisesti järkevää (kustannussyistä). Jos ihmisten viihtyvyyteen panostettaisiin, vähenisi sairastelu.
Naisten ja cityvihreiden hallitus ei ymmärrä, että maalle jääneiden peräkammarinpoikien ainoa ilo on auton rasssaaminen ja ajelu.
Viheruskonto on se oikea uskonto. Tällä hetkellä.