Mitä ruokaa teillä tänään tehdään?
Kommentit (16)
Itselleni porkkanasosekeittoa, perheelle lihapullia ja keitettyjä perunoita. T. Ammattivalittaja
En tee tänään mitään. Ostan valmisruokaa kaupasta, koska laiskottaa. Huomenna teen yakisobaa (paistettuja nuudeleita, kasviksia ja lihaa) ja ylihuomenna perunamuusia ja lihapullia, josta riittää perjantaillekin.
Lasagnea, jota tein eilen ja jäi tälle päivälle. Saatan paistaa jotain herkkuja, jos napero tänään nukkuisi kunnon päiväunet. Jos ei nuku, niin pärjään ilmankin.
Spagettia ja jauhelihakermakastiketta, nam
Uunilohta luvassa illalla. En tiedä mitä sen kanssa, varmaan riisiä.
Eilen oli linssisoppaa, mutta sitä ei jäänyt yli edes lounaaksi. Oli niin hyvää. Tehtävä joku salaatti päivällä, siihen on aineksia.
Lounaaksi töissä eilen tehtyä kalakeittoa ja kotona fetasalaattia ja pannulla paistettua possua. Kelpaa!
Vierailija kirjoitti:
Uunimakkaraa ja muusia.
Sopiiko että tuun käymään?
mies53v
Ostin aineet jauhelihakastikkeeseen, johon tulee pippurikermaa. Nyt ei yhtään tee mieli sitä, mutta kai teen kuitenkin.
Ostin eilen kilon jauhelihaa ja 5 kg perunoita tarjouksesta .
Päätin tehdä jauhelihapihevejä illalla. Taidan laittaa seuraksi valkosipulijuustoperunat,
kun on hieman elähtänyt Oltermanni-kilon loppu ja kermaa jääkaapissa plus yksi
valkosipuli.
Noista piisaa pakkaseen monta annosta odottamaan "en jaksa kokata päiviä".
12v kokkaa pasta carbonaraa.