Miksi sairaanhoitajat/terveydenhoitajat valittavat pientä palkkaa?
Kuitenkin kun katson tuttavien vuosiansioita (veropörssi-lehdestä) niin lähes kaikilla on 30000¿ eli sehän tekee jaettuna 12 = 2500 ¿ kuukaudessa. Ei musta mikään pieni palkka. Kuitenkin väittävät että tienaavat 1600-2000 ¿ /kk lisineen. Mistä ne sitten sen lopun tienaa, ei ainakaan toisesta työstä?
Kommentit (17)
sen palkka on 2x mun palkka kuussa
itse teen asiakaspalveluhommaa 8t/pv.... tuntuu et aina on töissä ja siitä maksetaan niiiiiin vähän....
Vierailija:
Taas keskustelunaloittaja ei tiedä mistä puhuu. Suomi on kateellisten valtakunta. Miksi sitten niin paljon sairaanhoitajia lähtisi ulkomaille töihin jos noin hyvää palkkaa saataisiin ja eiköhän sinne alalle hakeuduttaisi oikein urakkalla...
T.se ulkomaille lähtenyt sh joka tänäpäivänä tienaa huomattavasti enemmän ja kevyemmällä työllä mitä suomen aikanaan. Eikä täällä joudu kuuntelemaan jatkuvaa kettuilua palkastaan, joku jopa sanoo arvostavansa työtäni =)
Mutta kiitos päivän piristyksestä. Näiden ketjujen pohjalta huomaa aina tehneensä oikean ratkaisun, vaikka joskus sukulaisia onkin ikävä.
Mikä on melkoisen hyvä palkka musta.
mutta meitä esim. omassa sairaalassani päivystää yksi tiimi päivystysajalla ja miltä sinusta tuntuisi, kun tulet hätäsektioon ja toinen leikkaus on kesken? Ihmiset eivät oikesti tiedä kuinka tiukkoja ja henkeä uhkaavia tilanteita Suomen sairaaloissa on. Palkkaus ja kiire tekevät sen, että ala ei houkuttele eikä enää ole edes sijaisia saatavilla. Itse saan käteen 1600e kuussa anestesiahoitajana.
Parhaimmillaan itselläni tuli tilanne päälle, jossa kesken kiireellisen sektion tuli samanaikaisesti hälytys kahdesta aivan muusta hätäleikkauksesta. Kyllä siinä kovemmallakin konkarilla on vaikeuksia jakaantua kolmeen eri leikkaussaliin ja miettiä miten ihmeessä taas tänä yönä kaikki potilaat saa hengissä salista ulos.
kuin sairaanhoitajalla! Ja samantasoiset (koulutukseltaan) AMK-insinöörit tienaa liki tuplat sairaanhoitajan palkkaan.
Minusta sh:n 1900 brutto/1200 netto on SURKEA palkka! Työvuorotkin milten sattuu! Ei sillä perhettä elätetä!
ei millään pahalla, mutta asiakaspalvelutyö ei nyt ihan ole samassa vastuuluokassa mielestäni kuin erikoisairaanhoitajan työ. Toisaalta sairaanhoitajan työ ei ole ns. tuottavaa työtä mitä voidaan mitata samanlaisina myyntivoittoina kuin teollisuudessa, eli vertaus paperityöntekijoiden palkkaukseenkin on ihan yhtä tyhjän kanssa. Kateudella, kun ei saa lisää liksaa.
Työn vastuullisuus (olet vastuussa ihmishengistä ihan oikeasti) ja vuorotyö eivät ole helppoja. Tottahan toki niistä pitäis kunnon korvaus saada!!! Toimeen palkalla tulee jotenkuten, mutta hyvä se ei ole!
Miettikää nyt itsekin.. Jos olet töissä kaupan kassalla vaikkapa n mikä on suurin moka jonka voit tehdä?? Varmaan se, että kassa heittää isoja summia? No, ei ole kumminkaan silloin kenenkään hengestä kysymys.
sh
Omasta mielestäni mun palkka noin rahasummaan katsottuna ei ole mitenkään kehno, mun bruttopalkka on pikkuisen päälle 2000 e/kk (peruspalkka, ikälisät, kielilisät) ja siihen päälle 6 viikon välein työvuorolisät. Se tekee vuoden kuukausikeskiansioksi sen 2500e noin.
Mutta: koulutuksen pituuteen, työn raskauteen, likaisuuteen ja epämukavuuteen verrattuna palkka on aivan perseestä. Puhumattakaan siitä että vastuu on aivan helvetillinen. Ja että päästäksemme moisille ansioille me olemme töissä aina silloin kun muut viettävät aikaa lastensa/perheensä kanssa (joulut, juhannukset jne...)
Omaiset käyvät kimppuumme aivan kuin me silkkaa ilkeyttämme olisimme hoitamassa ihmisiä ja kiusaisimme heitä tahallamme ja lisäksihän se toki on meidän vika että ihminen meni sairastumaan...
Kaikesta huolimatta kuitenkin pidän työstäni äärettömän paljon mutta tosiasia on että palkka on perseestä....
ei kovin kummoselta näytä. lääkärit eri asia. ja jotkut ensiapu tyypit.
Vierailija:
Työn vastuullisuus (olet vastuussa ihmishengistä ihan oikeasti) ja vuorotyö eivät ole helppoja. Tottahan toki niistä pitäis kunnon korvaus saada!!! Toimeen palkalla tulee jotenkuten, mutta hyvä se ei ole!Miettikää nyt itsekin.. Jos olet töissä kaupan kassalla vaikkapa n mikä on suurin moka jonka voit tehdä?? Varmaan se, että kassa heittää isoja summia? No, ei ole kumminkaan silloin kenenkään hengestä kysymys.
sh
an mokista (ellei tee lehteen juttua), saatika sitten sairaanhoitajat.
Olihan tälläkin palstalla kirjoitus kun kätilö oli rikkonut virtsaputken alatie-synnyttäjältä unohtamalla katetrin ja tämä ko. henkilö aivan turhaan on yrittänyt saada hoitajaa vastuuseen, vaikka yksityinen gynekologi on todistanut vamman.
Siis kyllä sh ja th on aina vastuussa siitä potilaasta, kyllä siinä pitää ymmärtää mikä on sellainen asia, että henkeä uhkaa. Annat esim. rokotteen, niin sitä voi seurata vaikka anafylaktinen sokki! Siihen voi kuolla hyvinkin nopeasti jos ei toimita. Kaikenlaista sattuu ja tapahtuu, mutta nämä tälläiset kommentit joita ihmiset laukovat (kuten nro 19 teki) eivät tiedä alasta yhtään mitään, eivät edes tiedä mitä voisi sattua joten parempi olla hiljaa. Kateellisten panettelua..
t. nro 16
Ja sen jälkeen sitä, pitäisikö Teidän terveydestänne vaikeinakin hetkenä huolehtiville maksaa vähintään sitä keskipalkkaa.
Yhteiskunta on kummallinen. Todella tarpeellisista töistä (sh:t, poliisit, siivoojat) maksetaan naurettavan vähän, kun taas ihan turhat tyypit (jääkiekkoilijat, formulakuskit, kännykkäinsinöörit, ammattijulkimot tms.) tienaavat rutosti.
Kylmä totuus vaan on se, ettei julkisen sektorin rahat riitä kunnon palkkoihin. Ja sehän johtuu suoraan verotuloista ja hyvinvointivaltion vaatimista henkilötyövuosista. Ja rikkailta jos pyytää lisää rahaa (veroja) yhteiseksi hyväksi, niin muuttavat Monacoon ja tehtaat Kiinaan, missä eivät pikkutytöt edes paljoa palkkaa tarvitse, ympäristönhuoltokustannuksista puhumattakaan.
Suuryritysten moraalin perään lienee turha huudella. Pääasia, että osakkeeomistajalla on varaa ajella sillä maasturillaan, vaikka bensa maksaisi mitä.
Teen töitä joka toisen viikonlopun ja lisäksi iltavuoroja... Olen sairaanhoitaja.
Vierailija:
Kuitenkin kun katson tuttavien vuosiansioita (veropörssi-lehdestä) niin lähes kaikilla on 30000¿ eli sehän tekee jaettuna 12 = 2500 ¿ kuukaudessa. Ei musta mikään pieni palkka. Kuitenkin väittävät että tienaavat 1600-2000 ¿ /kk lisineen. Mistä ne sitten sen lopun tienaa, ei ainakaan toisesta työstä?
ja joulusta ja juhannuksesta, illoista ja öistä kertyy sitten vähän sen päälle.
Itse teen päivätyötä ja palkkani on alle 2000,-. Aika pieni mielestäni ottaen huomioon työn raskauden ja vastuullisuuden.
Siihen viikonloppulisät silloin tällöin ja lomapalkka, ei muuta. Kyllä on mielestäni aivan liian pieni palkka.
Taas keskustelunaloittaja ei tiedä mistä puhuu. Suomi on kateellisten valtakunta. Miksi sitten niin paljon sairaanhoitajia lähtisi ulkomaille töihin jos noin hyvää palkkaa saataisiin ja eiköhän sinne alalle hakeuduttaisi oikein urakkalla...