Takapuolta kirvelee, kun on syönyt tulista ruokaa
Jos syön tulista ruokaa, seuraavana päivänä on yleensä vatsa sekaisin ja takalistoa kirvelee ja polttelee isomman hädän jälkeen. Onkohan tosiaan mahdollista, että tulinen ruokaa, esim. jalapenot, polttelee limakalvolla vielä senkin jälkeen, kun se on mennyt koko ruuansulatuksen läpi? Vai onkohan tämä jokin allerginen reaktio?
Toivon asiallista keskustelua.
Kommentit (14)
Ei nyt mistään jalapenoista vatsa sekaisin mene.
Varmasti joidenkin maha on herkempi. Itselläni ei nyt maha mene sekaisin, mutta tulisuus tuntuu ilkeältä ulostaessa.
No kyllä se on ihan normaalia ja tulisen ruoan jälkeen ei kannata käydä aamu hädällä ennen puolta päivää. Siihen mennessä tulisuus on laimentunut eikä polttele niin paljoa. Kokeilkaapa vetää illalla SiipiWeikkojen wingsit xxx-hot kastikkeella ja sitren meette ruikulille heti aamulla. Kyllä muuten polttelee takalistoa.
Sama täällä, monesti chiliä sisältävät kasvikset eivät sula ( kuten niiden ei pidä sulaakaan ) mahalaukussa. Tulevat sitten ulos reiästä ja tottakai niissä on tulista chiliä vielä jäljellä joka polttaa herkkiä peräreiän limakalvoja. Yksi mikä saattaa auttaa on se että syö runsaasti kuituja samaan aikaan. Itse jos tiedän syöväni chiliä niin otan parit annokset Visiblin kuituvalmistetta. Se jotenkin pehmentää sitä chilin tulisuutta eikä anus niin polttele sen jälkeen.
Oletko allerginen paprikalle ja chilipaprikalle? Ei minua vain ole koskaan poltellut suolistossa, kun olen chiliä syönyt.
Chilille on ihan tavallista tuo Burns Twice -ilmiö.
Vierailija kirjoitti:
No kyllä se on ihan normaalia ja tulisen ruoan jälkeen ei kannata käydä aamu hädällä ennen puolta päivää. Siihen mennessä tulisuus on laimentunut eikä polttele niin paljoa. Kokeilkaapa vetää illalla SiipiWeikkojen wingsit xxx-hot kastikkeella ja sitren meette ruikulille heti aamulla. Kyllä muuten polttelee takalistoa.
On testattu SiipiWeikkojen suiside kastikkeella. Poltteli pierutkin kaksi päivää syönnin jälkeen.
Mulla ei ole koskaan suolessa poltellut vaikka miten tulista ruokaa syönyt. Elämäni tulisin chili kyllä poltteli seuraavan kerran virtsatessa :-D
Kyllähän se kapsaisiini suoliston läpi menee. Jos pyyhkiminen on tuskaa, viimeistele homma wc-paperilla johon olet kaatanut hieman ruokaöljyä. Kapsaisiini on öljyliukoinen joten saat sillä tavalla jäämät veks iholta polttelemasta.
Polttelee, varsinkin kun ruoassa on kiinteitä tulisia ainesosia. Kastikkeet eivät vaikuta itsellä mitenkään.
On se mahdollista että osa pääsee peppuun asti. Ei kaikkien ruuansulatus ole niin tehokasta. Mulla tulee pähkinät, puolukan kuoret ym. kakan mukana.