Montako vuotta kestää 2:lla aikuisella käyttää PUOLI MILJOONAA
2 aikuista , ei muita tuloja, joutuu asumaan kalliisti vuokralla, huonekalut ym hankittu jo.
Kauanko riittää?
Kommentit (38)
Rikas ei pääse taivaaseen.
Anna rahat afrikan köyhille
Terveisin : Jeesus
Hyvin pitkään, jos sijoittaa rahat niin, että ainakin osan menoista voi kattaa pääomatuloilla.
Tämmönen provo tällä kertaa...mistä rahat peräisin?
Jos ne ei osaa sijoittaa niin mistä sitä tietää miten tuollainen omiin muroihinsa kuseva idiootti ne käyttää ja missä ajassa.
En tiedä, mut voin tulla kokeilee.
Eikö tolla rahalla sais jo kämpän?
5 minuuttia, jos nillä ostaa ison omakotitalon.
Ostaa puolen mijoonan kämpän niin siinähän se koko raha menee.
Riippuu taloustaidoista. Jollain menee kuukaudessa, toinen pärjää 20 v (menot 2000 e/kk arviolla laskettuna). Joku pärjää vieläkin pidempään, jos esim. sijoittaa.
No se riippuu mikä on kulutustahti?
10-20 vuotta, riippuu elintavoista ja siitä, sijoittaako rahaa ja miten.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu taloustaidoista. Jollain menee kuukaudessa, toinen pärjää 20 v (menot 2000 e/kk arviolla laskettuna). Joku pärjää vieläkin pidempään, jos esim. sijoittaa.
pelkkään asumiseen menee 2000 eur /kk
Entä jos ottaa 30 vuoden asuntolainan kerrostalo asuntoon?esim: lyhennys +vastike 1000 kuussa
Kaunko riittää sitten?
Ostat asunnon niin hinnasta riippuen meni jo.
Vierailija kirjoitti:
Ostaa puolen mijoonan kämpän niin siinähän se koko raha menee.
Eikö kannattaisi maksaa vain 100000 ..loput lainaa
Esim tonni kuussa lyhennys..sen lyhentää jo työkkäreillä?
maxuaika esim 30 vuotta?
Ei rittävän kauan. Tietysti moni tässä maailmassa ehtii elää sitä oikeaa elämää vain kymmenen vuotta. Mutta laskeutumispaikkaa ei ole.
jos on puoli miljoonaa niin miksi JOUTUISI asumaan KALLIILLA vuokralla. Sillä summalla ostaisi jo kohtuullisen asunnon ja sijoittaisi loput.
Me eläisimme tuolla summalla IKUISESTI nykyisellä kulurakenteella, ja vähän jäisi säästöönkin.
Indeksiin sijoittamalla saat noin 8% vuosituoton. Tämä tarkoittaa 40k€ vuodessa. Tästä haluat todennäköisesti vähentää inflaation vaikutuksen, jotta omaisuutenne arvo ei vähene, jolloin voittoa jää 30k€. Tuohon päälle asumistuet ja työttömyystuet, sekä mahdolliset ansiosidonnaiset työttömyyden alussa, niin tehän elelette hamaan tappiin saakka tuolla omaisuudella. Toki joinakin vuosina joudutte elämään ilman sijoitusten tuomia lisätienestejä. Ja tietenkin otatte pari sataa tuhatta pankkilainaa, jolloin saatte vivuttamalla suuremman vuosituoton. Mutta tämä koko viestini on täysin turha, koska aloittajan talousosaaminen ja excelin käyttö on selkeästi niin alkeellista, että hän ei tämän viestin sisältöä edes ymmärrä.
puolen miljoonan (käteis) omaisuudella elää 1 päivän - äärettömän ajan riippuen kuinka fiksu on.
jaa a vaikea sanoa
kokeile ryyppäämistä..tarjootko mulle kans?