Lääkäri uhkasi pakkohoidolla, kun en suostunut kertomaan mielipidettäni koronarokotteista
Olin siis alunperin ihan muista syistä lääkärissä, ei liittynyt koronaan mitenkään. Kun vastasin rokotekysymykseen että asia ei hänelle kuulu, niin saikin yhtäkkiä päähänsä minulla olevan koronatartunta. Uhkasi pakollisella testillä ja pakkohoitoon määrämisellä jos en suostu testattavaksi.
Että tätä se tartuntatautilain muutos siis käytännössä tarkoittaa...
Kommentit (5)
Mikä muutos? Jo vanhan tartuntatautilain perusteella pakkotestaaminen oli mahdollista. Mikään ei sen osalta ole muuttunut.
Siis mitä mielipidettä lääkäri voi edes maallikolta kysyä? Eihän maallikolla voi olla mitään perusteltua mielipidettä asiaan, jota vain tietyn pohjakoulutuksen pohjalta voi ymmärtää. Ei sillä lääkärilläkään ole niistä rokotteista sen parempaa ymmärrystä, ellei nyt satu olemaan juuri siihen aiheeseen erikoistunut.
Taasko?